İHH: “Fransa kendini yok ediyor!”

İnsani Yardım Derneği (İHH) Bartın Şubesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam'a yönelik açıklamalarına tepki gösterdi. Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamaların ve açıklamaların, hukuka, inanç özgürlüğüne ve Müslümanlara saygısızlık ve provokasyon olduğunu ifade eden İHH Bartın Şubesi Başkanı Selami Ünsal “Fransa kendini yok ediyor!” dedi.
Bu haber 2020-10-30 08:57:46 eklenmiş ve 16 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Erkan HIZOĞLU 

İnsani Yardım Derneği (İHH) Bartın Şubesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslam'a yönelik açıklamalarına tepki gösterdi. Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamaların ve açıklamaların, hukuka, inanç özgürlüğüne ve Müslümanlara saygısızlık ve provokasyon olduğunu ifade eden İHH Bartın Şubesi Başkanı Selami Ünsal, “Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde giderek radikalleşen ırkçı siyasetin gelip dayandığı nokta Müslümanlarla topyekûn mücadeleye dönüştü. Son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar, hukuka, inanç özgürlüğüne ve Müslümanlara saygısızlıktır ve provokasyondur. Bir karikatür dergisinde yayınlanan kışkırtma dolu çizimlerin yol açtığı toplumsal öfkeyi anlamak yerine nefreti daha da körükleyen kimi siyasetçiler, düşünce özgürlüğü bahanesiyle kutsal değerlere hakareti sahiplenirken, Müslümanların kendini ifade etmesinin birçok farklı yönteminin hepsini birden “radikallik” olarak göstermektense geri durmuyor” dedi.

 

“İslam düşmanlığını perdelemeye çalışanların sayısı da az değil”

 

Sağduyulu birçok siyasetçi, basın mensubu, din görevlisi, sivil toplum temsilcisi ve akademisyen bu karikatür olayının ele alış biçimine tepki göstermiş olsa da, konuyu ısrarla “düşünce özgürlüğü” tartışmalarına çekerek İslam düşmanlığını perdelemeye çalışanların sayısı da az değil. Oysa başta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi olmak üzere uluslararası sözleşmeler, ifade özgürlüğünü başıboş bırakmamıştır. Müslümanlar Avrupa’nın bazı ülkelerinde baskılara maruz kalırlarken, İslam’a yönelik saldırıların “düşünce ve ifade özgürlüğü” bağlamında ele alınması büyük bir ikiyüzlülüktür. Nefret suçu içeren, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden bu düzenlemeler Fransa yüksek mahkemelerinden ve AB’nin ilgili mekanizmalarından layık olduğu vetoyla karşılanmalıdır. Diğer Avrupa ülkelerinden siyasetçiler de benzer yasaları ve yasakları akıllarından geçiriyorlarsa bu düzenlemeleri yasama organlarına getirmeden vazgeçmelilerdir.

 

“Tüm uluslararası kuruluşlar ve çatı örgütler gereken tepkiyi göstermelilerdir”

 

Tüm uluslararası kuruluşlar ve çatı örgütler gereken tepkiyi göstermesi gerektiğini kaydeden Ünsal şöyle devam etti:

“Macron Fransa’sı 'terör ve aşırılıkla mücadele' adı altında Müslümanlara her türlü baskı ve ayrımcılığı yapmaktadır. İslam dünyası ve tüm vicdan sahiplerinin Macron Fransa’sına hak ettiği sertlikte protesto cevaplarını vermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda tüm uluslararası kuruluşlar ve çatı örgütler gereken tepkiyi göstermelilerdir. Müslümanların yanında olan herkesin bu tepkiyi yüksek sesle dile getirmesi mecburidir. Macron’u ve İslam karşıtı uygulamaları destekleyen tüm kişi ve kurumlara verilebilecek böylesine bir cevap aklıselimin ve küresel vicdanın da yansıması olacaktır. Tüm dünyada sadece Müslümanların değil tüm insanların, dinlerin hak ve hukukları korunmalı ve saygı duyulmalıdır.

 

“Herkesi İslam’ın ve tüm dinlerin kutsallarına saygıya davet ediyoruz”

 

Son olarak, İslam dünyasının önemli bir parçasını oluşturan biz Türkiyeli Müslümanlar, Macron Fransası’nın başını çektiği bu nefret korosunu bir an önce kışkırtıcı siyasetlerinden ve Müslümanların dinlerini yaşamasına, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesine yol açacak yasal düzenlemelerden vazgeçmeye çağırıyoruz. Özellikle sağduyulu Avrupa halkını bu süreçte Müslümanlarla dayanışmaya ve herkesi İslam’ın ve tüm dinlerin kutsallarına saygıya davet ediyoruz.”

 

 


ETİKETLER : Bartın İHH Selami Ünsal Fransa Macron
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›