“2020 yılında memur paketi hayata geçmeli”

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, yeni yılda memur paketinin hayata geçirilerek, kayıplarının telafi edilmesini beklediklerini söyledi.
Bu haber 2020-01-02 15:05:05 eklenmiş ve 66 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun, 2019 yılının değerlendirmesini yaparken 2020 yılından beklentiler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Coşkun, yaptığı açıklamada çalışanlar açısından oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktıklarını söylerken 2019'da yetkili konfederasyon tarafından hüsranla sonuçlandırılmış bir toplu sözleşme sonrasında memurun sıfır zamma mahkum edildiğini, hizmet kolunda da çalışanlar için bir tane bile kazanım elde edilmediğini savundu.

 

“Mutlaka hayata geçirilmeli”

 

Kamu çalışanlarının sorunlarına çözüm üretilmediğini belirten Coşkun, “Çalışanlar açısından oldukça zorlu geçen bir yılı geride bırakıyoruz. 2019’da yetkili konfederasyon tarafından hüsranla sonuçlandırılmış bir toplu sözleşme sonrasında memurlar sıfır zamma mahkum edilmiş, hizmet kolumuzda da çalışanlar için bir tane bile kazanım elde edilmemiştir. Kamu çalışanlarının ücretleri erimiş, sorunlarına çözüm üretilmemiştir. Kamu ile müzakere yapmaktan uzak sadece masada seyirci konumunda olan ve başka meselelerle uğraşanların yol açtığı zararların giderilmesi adına çözüm önerisi yine Türkiye Kamu-Sen’den gelmiş ve memur paketi talebimiz açıklanmıştır. Kamu çalışanlarının sorunlarına çözümler üreten bu paketin 2020 yılında memura bir çare olarak hayata geçmesi temel beklentimizdir.  Çünkü bu pakette kamu çalışanlarının ücretlerinin arttırılması, tüm ödemelerinin emekliliğe yansıtılması, vergi diliminin yüzde 15’e sabitlenmesi, kapsayıcı bir 3600 ek göstergenin hayata geçmesi bulunmaktadır. Kamuda tüm çalışanların kadrolu olması, hizmetlilere memurluk kadrosu verilmesi ve kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi ödenmesi yer almaktadır. Bunlar kamu çalışanlarının temel beklentileridir. Mutlaka hayata geçmelidir.” dedi.

 

“Acil müdahale gerekli”

 

Türk Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Coşkun, hizmet kolunda ise tüm sağlık çalışanlarının temel sorun olan yok olup giden döner sermayeler ile ilgili acil müdahale gerektiğini de vurguladı. Döner sermaye sisteminin yeni baştan revize edilerek çalışanların döner sermayelerinin arttırılmasını istediklerini ifade eden Coşkun, “Hizmet kolumuzda ise tüm sağlık çalışanlarının temel sorun olan yok olup giden döner sermayeler ile ilgili olarak acil müdahale gereklidir. Döner sermaye sistemi yeni baştan revize edilmeli ve çalışanların döner sermayeleri arttırılmalıdır. Makul bir yıpranma payı hayata geçirilmelidir. Sağlık çalışanlarının aşırı iş yükünün önüne geçmek için istihdam arttırılmalı, sosyal ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Devletin şefkat eli olan sosyal hizmet çalışanları hak ettikleri değeri görmeli, mali ve özlük hakları ile ilgili talepleri hayata geçirilmelidir. Tüm bunlarla ilgili atılacak her adımda da sosyal taraflar mutlaka yer almalı, görüş ve önerilerimize başvurulmalıdır.” diye konuştu.

 

“İyi gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz”

 

2019 yılında yaşadıkları kayıpların telafisi için bahsi geçen konuların çözüme kavuşturulması gerektiğini dile getiren Coşkun, “2020 yılının devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasını istiyoruz. Umarız ki çalışanlar da 2020 yılında kendilerine sürekli hezimet yaşatan, kamu çalışanı diye bir derdi olmayan, tek vizyonu idarecilerle bir araya gelmek olanlara gerekli dersi verirler ve gelecek için önemli bir adım atarlar. Biz  Türk Sağlık-Sen olarak bu temennilerimiz  doğrultusunda her zaman olduğu gibi yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Her zaman olduğu gibi yine hak davasında, çalışanın yanında dik bir duruşla sendikacılığımız yapacağız. Bu düşüncelerle 2020 yılının milletimize, ülkemize, coğrafyamıza ve insanlığa huzur getirmesini diliyoruz. Tüm kamu çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışma hayatına kavuşacakları bir yıl olmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER : Bartın Türk Sağlık Sen Bartın Şube Başkanı Besim Coşkun 2020 yılı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım