“1 yılda 27 kişi sahte alkolden hayatını kaybetti”

1 yılda 27 kişinin sahte alkolden hayatını kaybettiğine dikkati çekerek yaklaşan yeni yıl nedeniyle kaçak alkol üretimini son dönemde çok fazla artış gösterdiğini vurgulayan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Kaçak alkol yüzünden devlet milyarlarca vergi kaybederken vatandaş da sağlığını, hayatını kaybediyor. Denetimler sıklaşsa da bir şekilde sahte alkol yapımı artıyor. Evlerde vatandaş kimyager gibi kendi içkisini yapmaya başladı. Devletimizin ve kolluk kuvvetlerimizin kaçakçılıkla sürdürdüğü mücadeleyi esnaf camiası olarak sonuna kadar destekliyoruz. Vatandaşlarımız da bandrolü olmayan, merdiven altı yapım ve riskli hiçbir alkollü içkiyi tercih etmemelidir.” dedi.
Bu haber 2019-12-17 09:37:57 eklenmiş ve 59 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

 

 

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yaklaşan yeni yıl öncesinde sahte alkol uyarısında bulundu.

 

Kaçak alkolün üretiminin yaklaşan yeni yıl kutlamaları nedeniyle son dönemde çok fazla artış gösterdiğini vurgulayan Özkan, “Kaçak alkol üretimi son dönemlerde oldukça yaygınlaştı. Denetimler ülke genelinde sıklaştırılarak denetlenmeli. Son olarak İstanbul’da yakalanan 256 ton kaçak alkolün yakalanmış olması bizim haklı olduğumuzu ortaya koyuyor. Ancak bu daha bir başlangıç. Denetimler artırıldıkça daha çok ülke genelinde kaçak alkolün ele geçirileceğini inancımız tam. Bu kaçak alkolden devletimiz milyarlarca lira vergi kaybına uğrarken, vatandaş sağlığını, esnafımız ise kazancını kaybediyor. Bu üretimler artık son bulmalı. Emniyet güçleri kararlı operasyonlarını yılbaşı gibi özel günlerde daha da artırmalı. Vatandaşlar da böyle bir durumda muhakkak ihbarda bulunarak emniyet güçlerine yardımcı olmalıdır.” dedi.

 

“Kaçak alkolden devlet vergi, vatandaş sağlık kaybediyor”

 

Yapılan denetimlerde her ay litrelerce kaçak alkollü içkinin ele geçirildiğini hatırlatan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan, “Yılbaşına sayılı günler kala 2 gün ara ile 200 ve 256 ton olmak üzere toplamda 456 sahte alkollü içki yakalandığı gibi ülkenin birçok farklı noktasından haberler okuyoruz. Emniyet güçlerimiz bu yılın ilk 8 ayında 267 bin 102 litre kaçak alkollü içki ele geçirdi. Denetimler sıklaşsa da bir şekilde sahte alkol yapımı artıyor. Evlerde vatandaş kimyager gibi kendi içkisini yapmaya başladı. Tabi bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bu yıl bugüne kadar 7 ilde 27 kişi yalnızca sahte alkol yüzünden hayatını kaybetti. Kaçak alkol yüzünden devlet milyarlarca vergi kaybederken vatandaş da sağlığını, hayatını kaybediyor.” diye konuştu.

 

“Sahte alkol asla tercih edilmemeli”

 

Devletin ve vatandaşın yanında esnafın da sahte alkol yüzünden olumsuz etkilendiğini belirten Özkan, “Öte yandan sahte üretimlerin artması esnafımızı da olumsuz etkiliyor. Sağlığa zaten zararlı ürünler fakat esnafımızın en çok sattığı kalemlerden birisi alkol. Sahte üretimlere yönelme, evde yapım gibi nedenler yüzünden esnafımızın da kazancı düşüyor. Bu nedenle sahte alkol üreticilerine emniyet güçleri asla göz açtırmamalı. Vatandaş da bunlara yönelmek yerine üretim gördüğü yerde muhakkak ihbar ederek emniyet güçlerimize destek vermeli. Devletimizin ve kolluk kuvvetlerimizin kaçakçılıkla sürdürdüğü mücadeleyi esnaf camiası olarak sonuna kadar destekliyoruz. Vatandaşlarımız da bandrolü olmayan, merdiven altı yapım ve riskli hiçbir alkollü içkiyi tercih etmemelidir.” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan sahte içki
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım