Vatandaşlara “zehirli mantar” uyarısı

Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Cebeci, doğada toplanan mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirterek zehirli mantarlara karşı vatandaşları uyardı. Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarının tercih edilebileceğini ifade eden Dr. Cebeci, “Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir.” dedi.
Bu haber 2019-11-22 09:25:04 eklenmiş ve 73 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

 

Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Cebeci, mantar zehirlenmeleri ile ilgili olarak bir açıklamada bulunarak vatandaşları uyardı.

 

Doğada yetişen zehirli mantarla zehirsiz mantarın kesin bir ayırıcı özelliğinin bulunmadığını ifade eden Dr. Cebeci, doğada toplanan mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarının tercih edilebileceğini söyleyen Dr. Cebeci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 “Mantar zehirlenmeleri, özellikle yağışların bol olduğu mevsimlerde görülmektedir. Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebilmektedir. Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve halkımızın da bu mantarlara çokça rağbet ettiği bilinmektedir.

 

“Ölümle de sonuçlanabiliyor”

 

Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre mantarın yenmesini takiben 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabilmektedir. Mantarlarda bulunan zehrin özelliğine göre ortaya çıkan belirtiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebilmektedir.

 

“En yakın sağlık kuruluşuna başvurun”

 

Vatandaşlarımızın doğada yetişen mantarları kesinlikle tüketmemeleri ancak tüketilmesi sonucunda bu belirtilerin görülmesi hâlinde mantarı tüketen kişilerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Ulusal Zehir Danışma Merkezi zehirlenme konusunda 7/24 kesintisiz hizmet sunmaktadır, ihtiyaç halinde bilgi almak isteyen vatandaşlar 114 numaralı ‘Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni arayabilirler.

 

“Kültür mantarları tercih edilmeli”

 

Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikâyetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca mantar alırken ambalajlı olan mantarlar tercih edilmeli ve ambalajında tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin yer aldığı etiketlerin olup olmadığına da dikkat edilmelidir.”


ETİKETLER : Bartın zehirli mantar Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Cebeci
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım