Amasra Tarihine Bir Not Bırakalım…


Bu makale 2021-06-21 14:48:43 eklenmiş ve 427 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN BORAN

 

 

Şehrimize hoş geldiniz efendim. Bizim kentimiz turizm denince akla ilk gelen küçük bir Karadeniz kasabası bu kasaba 3000 yıllık tarihi geçmişi kültürel değerleri ile ülkemizde ve dünya turizminde adını markalaştırmış ender şehirlerdendi deseydim beş yıl önce buna inanan sayısı daha fazla olurdu.

Son zamanlarda kentimizde ilginç işler olmaya başladı. Eleştirmeden yazmak ne kadar zor olsa da bunları yazmadan tarihe bir not düşemezdim.

Hep düşünüyorum;

3000 yıllık tarihi geçmişi olan ilçemizde; Roma döneminde bile bu kentin yöneticileri  denize kanalizasyon dökmemiş kentin sağlığını, güzelliğini korumak adına horhor deresinin bile  üstünü kapatmışlar. Peki ya şimdi ..?

Kralice Amastris bu kenti inşa ederken asma bahçeleri ile süslemiş  Amasra’yı, Kültür Merkezini,  Sarayını dağların dibine şimdiki TTK alanına yaptırmış. Peki bizler şimdi  nereye yapılmasını sayenizde  sessiz sedasız izliyoruz.

Eskiden biz çocukken diye başlar büyüklerimiz hatıralarını anlatmaya; Büyük Liman Plajında, Küçük Limanda, Direklide, Kemal Oymanın iskelesinde, Yalı Kapısında, Kuşnada, Depremde, yaz aylarında nasıl denize girdiklerini arkadaşları ile  yaşadıklarını dar sokaklarda  yaptıkları haylazlıklarını ilçeye gelen misafirler ile olan arkadaşlıklarını….

Peki bizim çocuklarımız gelecek nesillere Amasra ile ilgili hangi anısını anlatabilecekler şu anda kentin her yanı ele geçirilmişken hangi hatırayı akıllarına kazıyacaklar.

Amasra 40 yıl önce küçük bir tatil kasabası idi. Bu şehre insanlar burada yaşayan Ayşe teyzenin Fatma teyzenin evinde kalmaya gelirlerdi. Ünlüler bürokratlar siyasetçiler kimleri ağırlamadı ki AMASRA…

Bu Şehrin dinamikleri iki yıldır bazen doğru bazen yanlış yerinden edilmeye başlandı. İnşallah süresi bitinceye kadar daha fazla zarar vermeden bu kenti gerçek sahiplerine teslim ederler. Şimdi bu kentin gerçek sahibi kim diye merak edenler olacaktır bunun içinde kısa bir not yazayım.

Sahip olduğunuzu hissettiğiniz yer sizindir.

Buradan çıkarsız ve karşılıksız seslenmek isterim lütfen bu kente zarar vermeyin siz değil ama biz çocuklarımızı burada büyüteceğiz siz buradan gidebilirsiniz ama biz burada hayatımızı sonlandıracağız bizim gideceğimiz başka bir Amasra yok….

Küçük hesapları bırakın sizi eleştirenleri bir dinleyin.

Çevreye ve doğaya Amasra’ya sahip çıkın güç sizde imkan sizde Amasra’nın tarihi panoramik görünümünü bozmayın kalıcı hasar bırakıp tarihe adınızı kötü yazdırmayın. Çocuklarımıza sizin döneminizi anlatırken bir başarı hikayenizi anlatmamıza olanak sağlayın..

Son olarak biz turizmde büyümeliyiz   Amasra’nın  ekonomik kurtuluşunun bu olduğunu unutmadan  hep birlikte ortak akıl ile çalışalım ama turizm alt yapısını geliştirirken kentin tarihine kültürüne de kesinlikle sahip çıkma bilincinden ayrılmadan geri dönüşü olmayan kararları kendi aklınızla lütfen vermeyin.

3000 yıllık dediğimiz Amasra Tarihine adınızı iyi olarak yazdırmanız – yazdırmamız dileğiyle…

Sağlıklı huzurlu bol kazançlı bir turizm sezonu dilerim…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları