Turizm'de İnci Sorunu...


Bu makale 2021-01-29 15:50:27 eklenmiş ve 108 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN BORAN

 

 

Karadeniz’e kıyısı olan tüm şehirler kent girişlerindeki tabelalara ortalama tek slogan yazdırırlar.

"Karadeniz’in İncisi"  …………  Kentimize Hoşgeldiniz".....

Bu sloganın neden bu kadar sevildiği ve çok kullanıldığı aslında başlı başına bir araştırma konusudur. Bölgemizdeki tüm şehirlerin kendine has kültürel ve doğal güzellikleri bulunmakta, ancak gelişen turizm pazarında tek düze taklitçi bir yaklaşımla Turizm destinasyonu planlaması yapmak kentin gelişimini değil turizmde sonunu getirebilir.

Peki kentler bu hıza yetişebiliyor mu?

İşte bu büyük bir çelişki konusu, biz kendi içimize Tarih Kenti, Doğa Kenti, Bartın’a bakarsak kendini Bodrum'a eş tutan Amasra ve içinde büyük değerler bulunduran Küre Dağları Milli Parkı haricinde Ulusal ve Uluslararası turizm sektöründe adını yeteri kadar duyurabilmiş bir markamız bulunmamakta.

Oysa komşu iller turizm planlarını harfiyen uygulamakta ve çeşitlendirmekle birlikte ilimizi tercih eden yerli ve yabancı turistleri şehirlerine, beldelerine yavaş yavaş çekmeye başladılar. 

Akçakoca ve Filyos örneğini ele alabiliriz.

Aslında yıllar içinde önemini yitirmiş ve tercih nedeni olmaktan uzaklaşan Akçakoca tekrar Turizm destinasyonu olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Bir de Filyos gerçeği var yıllar önceki salaş balık lokantaları ile ünlenen şimdilerde ise lüks restoranları ile hizmet vermeye çalışan Amasra'ya inat salaş ve doğal balık lokantaları, ucuz fiyat politikası ile Ankara - Bartın yolunda tercih edilen bir balıkçı kasabası olmaya başladı.

Doğası, kültürel ve tarihi değerleri ile ilimize en yakın turizm destinasyonu olan Sinop ise turizmde son yıllarda büyük atak yaptı.

Son dönemlerdeki kara ve hava yolu ulaşım yatırımları, Doğa ve Kültürel değerlere yapılan yatırımlar ve turizm altyapısını geliştiren yıldızlı otelleri, temiz ve ucuz pansiyonları ile bölgemizdeki en önemli rakiplerimizden...

İlimizde turizmin gelişmesi için büyük bir birlikteliği ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yerel ve kamu kaynakları ile ilimize gelen misafirlerin ki biz onlara turist diyoruz geceleme sayılarını arttırmak için alternatif turizm noktalarının gelişmesi çok önemli.

İlimiz turizm altyapısı olarak gelişmeye hazır kentlerden çünkü turizm çeşitlerinin yapılabileceği tüm imkanlar bulunmakta kum-deniz- güneş isterseniz küresel ısınma ile turizm sezonunun 12 aya çıktığı ilimizde 59 km sahil şeridi 14 km plaj uzunluğu ile plajlarımız, Tarih isterseniz Amasra ve çevresi 3000 yıllık tarih ile misafirlerini bekliyor.

Doğa derseniz dünyaca ünlü Küre Dağları Milli Parkı, ahşabın sanata dönüşmesi deseniz, Karadeniz’de hırçın dalgalar karşı koymasını görmek isterseniz Kurucaşile ahşap tekne yapımı ve Tarihi Bartın Konakları, büyük değer olan Irmağıyla Bartın Kent Merkezi…

BARTIN; Karadeniz bölgesinin  incisi değil ama "Masalsı Güzellikler Diyarı" dır. Uzun zamandır pandemi ile savaşan dünyada turizm taleplerinin en alt seviyede olması pandemi sonrasında talep patlaması olacağının göstergesidir. Hepimiz evlerimizde yeteri kadar bunaldık. COVİD-19 Salgınının  bitmesiyle inanıyorum ki biz gibi herkes tatil planı yapacaktır. Şimdiden o zamanlara hazırlık yapma, turizm alt yapısını geliştirme ve çalışmaya başlama zamanıdır.

Kalın sağlıcakla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları