ÇAKRAZ


Bu makale 2020-12-24 16:25:36 eklenmiş ve 118 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN BORAN

 

Çakraz’ın antik çağdaki adı Erythinoi olup, Erytninos’lular ve kızıl anlamlarına gelir. Strabon Erythinoi için “...bunlar iki yüksek kayadır” der. Mitolojilerde de Şimal Yıldızı olarak geçer. Günümüzdeki Çakraz, bir bölgenin ismini niteler.

Bize göre Çakraz dallardaki yeşili, göğün engin maviliğini, denizin uçsuz bucaksız güzelliğini, dağların denize değmesini hissetmektir. Ya da “İnce Mehmed” romanını İsfendiyer Dağları’nın denize değen eteklerinde yazabilmektir.

Köyüstü, Topallar, Bozköy ve Düz İlit Tepeleri Çakraz coğrafyanın baki noktalarını oluşturur. Tepelerin ve arazinin yarısı kızıl, diğer yarısı da kahverengine bürünmüştür. Bölgedeki dokuz köy bir benek misali ovada, bayırda, tepelerde konuşlanmış ve gizemlerle doludur. Karabalçık Dağındaki çamurlarının inatçılığını, gıslavet marka lastik ayakkabıları nasıl tutsak ettiğini oradan geçenler çok iyi bilir. O çamurlar, manası bilinmese de “Çakraz çökelez arabası göveles” söylemini üretmiştir.

Karadeniz’de yolculuk edenler iyi bilirler. Kıyılardaki kumsallar mahremmiş gibi kendilerini gizlerler. Arabaların geçtiği yollardan görünmezler. Ama aşağılara yürünürse önce evlerin damlarındaki kırmızı kiremitler ve sonra da kumsallar ortaya çıkar. Çakraz ve Delikli Şile’de olduğu gibi.

Şimal Yıldızı’ndaki Karadeniz, kara değil ya mavi ya yeşil ya da turkuazdır. Kara tarafı ak ve kahverengine bürünmüştür. Bazı kısımlara yeşille sürme çekilidir. Erik, elma ve armut çiçekleri bembeyaz bir gelinlik gibi ait olduğu ağaçları örter. Serçe, çekirge ve Ağustos böceği sesleri ortalığı doldurur. Bülbüller en güzel şarkılarını Çakraz için söylerler. Anlatılanlar sadece yaza ait görüntüler. Sonbahar için ne demeli! O hem şölen hem de hüzündür. Sabahları aydede, sararmış ağaçlara selam vererek gökyüzüne çekilir. Sular, üzerinde hep yaprak taşır. Çakraz’da su için yaprak yük değil, yitirilen bir dosttur.  

Grup vaktini ise söylemek gerçekten zor. Güneş alçalmaya başladığında gökyüzü kızıla boyanır. Sapsarı ovanın üzerinde kuşlar uçmaya başlar. İlk önce Bozköy’ün koyu gölgesi Şeyhlere ve Ovaya düşer. Göğün maviliği ile turkuaz suların rengi usulca sarıya çalar. Güneş ise adeta kızıl bir top olur. Delikli Şile ve Ali Obası ağır ağır hüzne boğulur.

Bu hafta size Çakraz Tatil Bölgesini yazmak istedim. Amasra Kaymakamlığı ve Bartın İl Özel İdaresi birlikte bu sahil köyünü ve çevresini ne kadar değiştirmiş isterseniz bir hafta sonunda gidip kendiniz görün emeği geçen tüm yöneticilere teker teker teşekkür ederim…

 

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları