Bir Öğretmen Bir Şehir...


Bu makale 2020-11-26 11:14:57 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN BORAN

 

 

 O hem Eğitimci, hem de  yazar.

 

O  1939, Divriği / Sivas doğumlu.

 

O Sivas Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra (1957) kısa bir süre ilkokul öğretmenliği yaptı. 

 

O İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi (1961),

 

O lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde tamamladı.

 

O Sırasıyla öğretmen okulu öğretmenliği (1961), ortaokul öğretmenliği ve müdürlüğü (1963), lise müdürlüğü (1980), Millî Eğitim Bakanlığı müfettişliği (1982), başmüfettişliği (1988) ile Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı (1994) görevlerinde bulundu. 

 

O Akademik bir heyetle birlikte ABD’ye giderek Georgio ve Arizona eyaletlerinde, ilkokuldan üniversiteye kadarki eğitim kurumlarında (1997) incelemelerde bulundu. 

 

O öğretmenliğin yaptığı bir şehrin çocuklarına tarih derslerini  sevdirdi hem de tarihi canlı canlı yerinde anlatarak yaşatarak. 

 

O bir şehrin tarihini, kısa ve özlü kısımlar halinde tespit ederek 5-10 sayfalık bir tarihçe yazmak ister.. Ancak konu öylesine sarar ki, o şehir insanı tarihinin karanlık devirlerini de araştırarak, mümkün olduğu kadar bilgi toplar ve  300 sayfalık bir AMASRA  kitabı yazar.. Sonrasında bir kitap daha 1999 yılında 220 sayfalık 3000 Yıllık Amasra Kitabında kentin tarihi ve kimliğini toplar.

 

İşte o; öğretmen olarak geldiği Amasra'da kentin tarihine insanına, çocuklarına,gençlerine dokunan kentin kültürünün gelişmesine tarihi değerlerinin önce kentte yaşayanlara sonra ise tüm dünyanın bilmesini öğrenmesini sağlayan ve ömrünü Amasra’ya ve  tarihe vakfeden Necdet Sakaoğlu hocamız.

            24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle değerli hocamız nezdinde biz olmamızı sağlayan tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum..

 

 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›