“Cumhuriyet kalesini yerelde ayakta tutacak olan sizlersiniz”

CHP Bartın İl Başkanlığı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileriyle bir araya geldi. Programda konuşan CHP İl Başkanı Selim Karakaş, “Havuz medyası sayesinde bazı burçları yıkılan Cumhuriyet kalesini yerelde ayakta tutacak olan sizlersiniz” dedi.
Bu haber 2022-01-12 09:57:08 eklenmiş ve 40 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

 

CHP Bartın İl Başkanlığı,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Yalı mevkiinde bulunan Medcezir Kafe’de basın mensuplarını ağırladı.

 

 

Buluşmaya CHP İl Başkanı Selim Karakaş ile birlikte Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, İl Genel Meclisi üyeleri Abdullah Kaleli ve Bahattin Kazguç ,CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak, Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin, Ulus ilçe Başkanı Yaşar Yıldırım, Kadın Kolları İl Başkanı Fatma Mazhar, Gençlik Kolları İl Başkanı Tuğçe Kaya, CHP Basın ve Halkla ilişkilerden Sorumlu İl ve İlçe Yöneticileri Mustafa Özdemir ile Duygu Demirok katıldı.

 

 

Sıcak bir ortamda karşılıklı sohbet şeklinde geçen buluşmada  İl Başkanı Selim Karakaş ve Belediye Başkanı Recai Çakır basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

 

 

“Bu kaleyi yerelde ayakta tutacak olan sizlersiniz”

 

 

Programda konuşan İl Başkanı Selim Karakaş, “1914 yılında ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazetecilere yaptığı bir konuşmada kurduğu bir cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında bu cümle üstüne bile basın mensupları belki saatlerce ve hatta günlerce tartışabilir. Partimizin kurucusu Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaptığı bir toplantıda gazetecilere dönüp, ‘Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacak. Basın mensuplarından bunu istemek Cumhuriyetin hakkıdır’ diyor. Gerçekten yazılmış ve planlanmış bir söz. Ülkemizde maalesef siyasi iktidar tarafından basının getirildiği noktayı hepimiz gayet iyi biliyoruz. Sizler benden daha iyi biliyorsunuz. Atatürk’ün yine bir sözü var. ‘Cumhuriyet rejimi demek demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir’ diyor. Cumhuriyetten kastı demokrasi, insan hakları, özgür basın, ifade özgürlüğü ve bunların gerçek Cumhuriyet iradesini oluşturan halka ulaştırıldığı bir yer ve ulu önderimiz bunu Cumhuriyetin kalesi olarak değerlendiriyor. İşte ülkemizdeki bu havuz medyası sayesinde bazı burçları yıkılan bu kaleyi yerelde ayakta tutacak olan sizlersiniz. Bu toplantımıza katıldığınız için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Yeniden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara yürüdüğü bu ortamda sizleri de dinlemek istiyoruz” diye konuştu.

 

 

“Cumhuriyetin en önemli ayaklarından biri basındır”

 

 

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da “İl Başkanımız Selim Karakaş bugünün anlam ve önemine dair konuşmasında çok güzel bir çerçeve kurmuş oldu. Zaman zaman bir araya geliyoruz. Bizler yerel yönetim olarak basın mensuplarıyla her üç ayda bir yerelin gündemine ilişkin sohbet etmek üzere bir araya geliyoruz. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Bartın’da bir araya gelmiş bulunmaktayız. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Genelde sizler bizleri dinliyorsunuz. Bugün de bizler sizleri dinlemek istiyoruz. Cumhuriyetin ve demokrasinin en önemli ve vazgeçilmez ayaklarından biri basındır. Hem yereli hem geneli ile sorumluluklarınızı yerine getirdiğinize ve getireceğinize inancımız da tamdır. Tekrardan bu vesile ile gününüzü kutluyoruz” dedi.

 

 

“Basın özgür olmazsa demokrasi de zayıflamış demektir”         

 

 

CHP Merkez İlçe Başkanı Nazif Çomak da konuşmasında “Değerli basın mensubu arkadaşlarımız, özgür bir Türkiye’de yaşamak her geçen gün zorlaşıyor. Bunun etkilerini en çok hukukta, özellikle de medya alanında net bir şekilde görüyoruz. Oysa, basın özgür olmazsa demokrasi de zayıflamış demektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak özgür medyanın, çalışan gazeteciler ve tüm medya emekçilerinin haklarının savunucusu olmayı sürdüreceğiz. Bu önemli günün 61. Yıl dönümünde, tüm emekçi basın mensubu arkadaşlarımızın çalışan gazeteciler gününü kutluyor, programımıza katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında parti mensupları ve gazeteciler sohbet ederek ülke ve yerel gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

ETİKETLER : Bartın CHP CHP Bartın İl Başkanlığı Çalışan Gazeteciler Günü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›