Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Toplantısı’nda “İyi Üniversite” fikri konuşuldu

Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Bu haber 2021-10-22 09:33:31 eklenmiş ve 75 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla gerçekleştirilen Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliği Toplantısı’na katıldı.

 

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Bartın Üniversitesi ile birlikte Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi rektörleri katıldı.

 

Toplantıda açılış konuşması gerçekleştiren YÖK Başkanı Özvar, Orta Karadeniz’den Doğu Marmara’ya uzanan havzadaki üniversitelerin birikimlerini bir potada değerlendirme imkanı sağlayan bu birliğin dönem toplantısı vesilesiyle Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde bulunduklarını belirterek konuşmasına başladı.

 

Toplantının temel gündemi ve aynı zamanda bu birliğin kuruluş amacını da oluşturan “İyi Üniversite” fikri üzerine görüşlerini paylaşan YÖK Başkanı Özvar, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’ni (BKÜB) ve hali hazırda 14 üniversitenin, yaklaşık 15 yıllık bir zaman zarfında gelişerek ve genişleyerek oluşturdukları kıymetli bir oluşum olarak gördüklerinin altını çizdi.

 

Bir yandan katma değer içeren nitelikli bilimsel araştırmalar yapmanın, diğer yandan da eleştirel ve analitik düşünebilen bireyler yetiştirmenin, bu idealin en temel iki ayağı olarak ifade edildiğini aktaran Özvar, araştırmayı bilen, sistematik düşünce kabiliyetini geliştirmiş, disipliner bilgi ile donanmış, disiplinlerarasılığın öneminin bilincinde bireylerden oluşan nesillerin; insanımızın ile milletimizin ve değerlerimizin ile medeniyetimizin geleceği için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 

İyi bir üniversitenin, eğitim-araştırma ikililiğine kapılmadan, piyasayı da bu denkleme dahil eden entegre bir yaklaşıma sahip olması gerektiğini ifade eden Özvar, “Bu yaklaşımda, öncelik yerine eş zamanlılık esastır. Yani bu üç unsurun birlikte yürütüldüğü bir usul söz konusudur. Bir üniversite ne eğitimden ne araştırmadan vazgeçebilir” dedi.

 

“Bilimsel üretkenlik büyük önem taşıyor”

 

Her bir kurumun “İyi Üniversite”nin işaret ettiği kapasite ve potansiyele sahip olduğuna ve dünya çapında bir başarı hikâyesi inşa edebileceğine inandığını kaydeden Özvar, “"Bir kere daha vurgulamak isterim ki, 2023 hedeflerimiz çerçevesinde bilimsel üretkenlik büyük önem taşıyor. Bilimsel araştırmaların ve teknolojinin bir yarışa döndüğü günümüz dünyasında ayakta kalmanın yegane yolu daha çok çalışmak ve üretmektir. Bilimsel üretkenlik bir muhit ve iklim içinde inkişaf ediyorsa ki öyledir, bizlere düşen en önemli vazife bilim insanlarının içinde huzurlu ve mutlu çalışacakları ve üretmeye teşvik edilecekleri bu muhit veya iklimi inşa etmek veya geliştirmektir. Bunu başarmak ise yönetimlerin yani hepimizin akademik performansı esasa alan bir yönetim felsefesini benimsememize ve icra etmemize bağlıdır. Öğretim elemanlarının bütün bilimsel üretiminin yakından izlenerek üniversite içi yönetim politikaları oluşturulmalı; atama, yükseltme, proje destekleme ve teşvik mekanizmaları bu üretkenlik esasına göre yapılmalıdır. Üniversite yönetimlerimiz bilhassa genç nesil bilim insanlarını daha fazla üretmeye olduğu kadar daha nitelikli üretmeye de teşvik etmelidir. Deyim yerindeyse pozitif ayrımcılığın belki de en meşru gerekçesi bu üretkenlik olmalıdır” dedi.

 

İyi üniversitenin tecessüm ettiği bir diğer alanın ise uluslararasılaşma düzeyi olduğuna dikkat çeken Özvar, "Son yıllarda Yükseköğretim Kurulumuz uluslararasılaşmayı stratejik hedef olarak benimsemiş ve bu hususta üniversitelerimizi bir hayli teşvik etmiştir. Bunun yanı sıra üniversitelerimiz de uluslararası öğrenciler için birer çekim alanı niteliği kazanmayı kendilerine şiar edinmelidir." şeklinde ifade etti.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK burslusu olarak Türkiye’de lisans ve lisansüstü eğitim gören 255 öğrencinin olduğunu, bunların yaklaşık 3’te 1’lik kısmının Birlik bünyesinde olduğu kaydetti.

Her bir kurumun “iyi üniversite”nin işaret ettiği kapasite ve potansiyele sahip olduğuna ve dünya çapında bir başarı hikayesi inşa edebileceğine inanındığını kaydeden Özvar, "Birlik üyesi üniversitelerimizle birlikte Türkiye'deki Yüksek Öğretim Kurumlarının genel durumunu birlikte müzakere edeceğiz. Ve geleceğe ilişkin bazı yeni bakış açıları, perspektifler üretmeye çalışacağız." dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlük binası Senato Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Türk Yükseköğretiminin halihazırdaki durumu ve geleceğe ilişkin beklentiler müzakere edildi.

 

Sürdürülebilir gelişim hedeflerimizle katkılar sunmaya devam edeceğiz”

 

Oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise “Yükseköğretim Kurulumuzun ortaya koyduğu vizyon ile üniversitelerimiz ülkemizin geleceğine değer katan bir yapıda önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu durumun bir yansıması olan ‘İyi Üniversite’ fikriyle bilimsel üretkenlik başta olmak üzere birçok konuda önümüzdeki dönemde de başarı hikâyeleri yazılacaktır. Bartın Üniversitesi olarak bizler de oluşturduğumuz iklim ve sürdürülebilir gelişim hedeflerimizle bu vizyona katkılar sunmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle bizlere öncülük eden ve daha iyisi için yüreklendiren YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a ve değerli görüşleri için tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›