Fırsatı kaçırma Bartın!

Bartın’da tarımsal üretimi ve istihdamı artıracak girişimlerde bulunan Şenol Karayaman, “alım garantili” 4 milyon TL’lik 1 milyon adet biber fidesi dağıtacak.
Bu haber 2021-07-14 10:24:24 eklenmiş ve 240 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

 

Bartın'da tarımsal üretim yapan Şenol Karayaman, kiraladığı 167 dönümlük kamu arazisini 3 bin 600 kamyon toprak taşıyarak tarım arazisine dönüştürdü.

 

Balıkesir’de 40 yılı aşkın zamandır tarım ve turşu üretimiyle uğraşan 72 yaşındaki Şenol Karayaman, Bartın’da da tarım yapmak amacıyla Büyükkıran Köyünde 167 dönümlük kamu arazisini kiraladı.

 

Yapılan toprak analizleri sonrası arazinin tarıma elverişsiz olduğunun tespit edilmesinin ardından Karayaman, kiraladığı araziyi temizlerken yaklaşık 3 bin 600 kamyon toprak taşıyarak tarıma elverişli hale getirdi. Söz konusu arazide öncelik olarak lavanta fidesi yetiştirmeyi hedefleyen Karayaman, dikim zamanını kaçırınca araziyi boş bırakmamak amacıyla biber yetiştirmeye karar verdi.

 

“Bahse geçen arazı çöp içinde atıl durumda bulunuyordu. Burayı 3 bin 600 kamyon toprak çekerek tarıma elverişli hale getirdik. Lavanta dikim zamanını kaçırdığımız için biber ekelim dedik. Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Bartın’da da hem tarımsal üretimi hem de istihdamı artırarak ekonomiye katkı sağlamak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da ‘ekilmemiş bir karış toprak kalmayacak’ düsturundan yola çıkarak biz de tarım arazileri boş kalsın istemiyoruz. İstihdama, üretime artı olsun, ülkemize katma değer olsun istiyoruz. Bunun için de elimizden geldiğince tarımı ve çiftçilerimizi desteklemeye, ekip biçmeye, üretmeye teşvik etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Köylüye 4 milyon liralık biber fidesi dağıtılacak

 

Bartın’da çiftçilere ve tarımla uğraşmak isteyenlere pazar arayışı olmadan “geri alım garantili” 1 milyon fide dağıtmak istediklerini belirten Karayaman, Bartın’daki bu fırsatın tersine göçü de artırmak amacıyla iyi değerlendirilmesini istedi. 

ETİKETLER : Bartın Safi Tarım Şenol Karayaman biber fidesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›