Belgesi olmadan gelenler karantinaya alınacak!

Seyahat izin belgesi olmadan gelenler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uygun görülecek süre ile karantina yurdunda gözlem ve izolasyona tabi tutulacak. Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında; muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi, özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması, markete ailece gidilmesi gibi fırın, market, bakkal, kasap, balıkçı, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı, Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması gibi suiistimallerin önlenmesi amacıyla gerekli tedbirler alınacak.
Bu haber 2021-04-28 12:14:28 eklenmiş ve 146 kez görüntülenmiştir.

 

Suistimallerin önüne geçmek için tedbirler alınacak

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Bartın’da İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, geçtiğimiz gün Vali Sinan Güner Başkanlığında, meclis üyelerinin katılımı ile olağanüstü şekilde toplandı.

 

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle hali hazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek 29 Nisan Perşembe günü (bugün) saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’a kadar tam kapanma dönemine geçileceğinden; tam kapanma döneminde İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin daha önceki kararında belirtilen tedbirlere ilave olarak yeni kararlar alındı.

 

Alınan kararlar Bartın Valiliği’nce kamuoyuna duyuruldu. İşte 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasını kapsayan “tam kapanma” süresince Bartın’da uygulanacak olan o kararlar:

 

Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’da bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişilerin kısıtlamadan muaf tutulacak.

 

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 14.04.2021 tarih ve 16’nolu kararında da açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olacak. Aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari ve adli yaptırımlara konu edilecek.

 

Zincir marketler Pazar günleri kapalı

 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, balıkçı, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelli vatandaşlar hariç araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere ve adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. Belirtilen uygulamalar zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak ve zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

 

Paket servisler için saat ayarı!

 

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek. Yine yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmalarının Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’a kadar paket servis yapabilecek.

 

Sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak

 

Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek. Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelli vatandaşlar hariç araç kullanmamak şartıyla ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek. Sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.

 

Yüz yüze hizmet verilmeyecek

 

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecek.

 

Muafiyet sağlamayacak

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlar açısından sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesislerinin sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebilecek.

 

Turistler kısıtlamadan muaf 

 

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancıların sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacak.

 

Temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak

 

Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlar, 112, 179 veya 0378 228 25 25  numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak. bu konuda gerekli tedbirlerin sorumlu Vali Yardımcısı ve Kaymakamlar tarafından alınacak.

 

Zorunlu haller dışında izin verilmeyecek

 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’a kadar vatandaşların şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek.

 

İşte istisna ve zorunlu haller

 

Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacak.

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve daha önceden alınmış doktor randevusu ya da kontrolü olan, kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu halinin bulunduğunun kabul edildi.

Vatandaşlar, belirtilen zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebilecek. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

 

Seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek

 

Belirtilen dönem içerisinde uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek. Geçerli bir seyahat izninin bulunması halinde biletleme işlemi gerçekleştirilecek. Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü öncesinde HES kodu sorgulaması muhakkak yapılacak ve tanılı ya da temaslı gibi sakıncalı bir durumun olmaması halinde araca alınmayacaklar.

 

1 dolu 1 boş şekilde olacak 

 

Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları uçak hariç; araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edebilecek ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek 1 dolu 1 boş şekilde olacak.

 

İkameti ile işyeri arasındaki güzergâhla sınırlı

 

Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülerek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yüzde 50’sini aşmayacak ölçüde) uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecek. Bu dönemde; uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya tabi kamu personelinin, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşların tabi olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklar. Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında görev alacak kamu personeli için yetkili yöneticiler tarafından bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergâhla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaklar.

 

İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının talimatları doğrultusunda Valilik koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerekli tedbirlerin eş zamanlı olarak alınacak. Bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda İçişleri Bakanlığınca yeni bir Genelge yayımlanıncaya İçişleri Bakanlığının 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgesinde belirlenen esaslara göre hareket edilecek.

 

Çocuk ve gençler uyarılacak! 

 

Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verilmesine, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin özellikle çocukların ve gençlerin ikametlerine dönmeleri konusunda site yöneticilerince gerekli uyarılar yapılacak. Uyarıyı dikkate almayanlar hakkında kolluk birimlerince gerekli idari ve adli işlem başlatılacak.

 

Gönüllü hayvan besleme grubu sahada olacak 

 

Sokağa çıkma süresi boyunca sokak hayvanlarının beslenmelerine özel önem verilecek. Bu kapsamda Valilik ve Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon tesis edilerek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla yerel yönetimler ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce park, bahçe, orman gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacak. Bu hususta Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce daha önceden oluşturulmuş gönüllü hayvan besleme gruplarının güncellenerek gönüllü hayvan besleme grubu üyelerine besleme yapacakları güzergâh ve besleme zamanlarını gösteren belge verilecek. Gönüllü hayvan besleme grubu üyeleri belirlenen güzergâh ve zaman dilimi ile sınırlı olmak üzere sokağa çıkabilecek.

 

Denetimler devam edecek 

 

Tam kapanma döneminde kolluk kuvvetleri tam kapasiteyle denetim faaliyetlerine devam edecek. Özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, etkili ve sürekli denetim faaliyetleri planlanarak uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında; muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi, özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması, markete ailece gidilmesi gibi fırın, market, bakkal,  kasap, balıkçı, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı, Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması gibi suiistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından gerekli tedbirler alınarak yapılacak denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacak.

 

Seyahat izin belgesi olmadan gelenler dikkat! 

 

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla ilimizin tüm giriş ve çıkışlarında iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla kontrol noktalarının etkin hale getirilmesine, kontrol noktalarında görevlendirilecek yeterli sayıda kolluk personeli (trafik ve asayiş birimlerinden) marifetiyle toplu ulaşım araçlarıyla veya özel araçlarla yolculuk edenlerin seyahat izin belgelerinin olup olmadığı hususunun muhakkak tetkik edilerek geçerli bir mazereti ve muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek. Seyahat izin belgesi olmadan gelenler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından uygun görülecek süre ile karantina yurdunda gözlem ve izolasyona tabi tutulacak.

 

Kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edilecek 

 

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan tam kapanma döneminde, vatandaşların sadece temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla açık tutulacak fırın, market, bakkal, kasap, balıkçı, manav, kuruyemişçi ve tatlıcı gibi işyerlerinin çevresinde gerekli kontrollerin yapılabilmesi için yeterli sayıda kolluk personeli görevlendirilecek. Yürütülecek devriye ve denetim faaliyetlerinde, bu işyerlerinin kurallara uyup uymadıkları ile vatandaşların bu işyerlerine gidişlerinde araç kullanmama ve ikametlerine en yakın yere gitme kuralına riayet edip etmedikleri kontrol edilecek.

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›