Destek alamayan esnaf da unutulmamalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yiyecek içecek sektöründeki esnafın yanında çalışanlara yapılacak 2 aylık desteği olumlu bulduklarını belirten Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, destek alamayan ve zor günler geçiren esnafın da unutulmaması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2021-04-07 15:15:00 eklenmiş ve 54 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Aydın Geçgen

 

 

 

Vaka sayısındaki artış, normalleşme sürecinin gecikeceği, buna bağlı olarak da 1 yılı aşkın süredir kötü giden ekonomideki durumun daha da geç düzeleceği yönündeki endişeleri arttırıyor.

Hükümet de bu süreçte oldukça büyük zorluk çeken esnafa destek için bir takım düzenlemeler gerçekleştiriyor.

Bunlardan biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışanlara yönelik oldu.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Bartın MESO Başkanı Akdeniz, “Yiyecek içecek hizmeti sektöründeki esnafımızın 2 aylık süreçte ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarına Nisan ve Mayıs aylarında ödenecek 1500 TL nakdi yardım ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi çok olumlu. Yardımlar bir an önce hayata geçirilmeli ve hesaplara yatırılmalı. Bununla birlikte bu sektör dışında olup aynı zorluklardan geçen esnafımıza da destek verilmeli” dedi.

 

“Bir an önce başlamasını diliyoruz”

 

Esnafın ve yanında çalışanların nakdi desteklerle rahatladığı hatırlatan Akdeniz, “Yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde çalışanların Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması ve yine bu sektörde çalışıp Nisan ve Mayıs aylarında ücretsiz izne ayrılanlara günlük 50 Lira ödeme yapılmasını içeren kanun teklifinin en kısa sürede hayata geçmesini ve ödemelerin bir an önce başlamasını diliyoruz. Bu destekler esnafımızı ve yanında çalışanlarını bir nebze de olsa rahatlatıyor. Esnafımız tedbirlere uymak istiyor fakat para kazanamamak, çalışanın maaşını ödeyememek virüsten daha çok korkutuyor. Bu yüzden destekler zaman kaybetmeden yatırılmalı ve artarak devam etmeli. Bununla birlikte belirtilen sektör dışında kalan sektörlerde örneğin kahveci, servisçi, kantinci gibi birçok esnafımız var. Aynı sorunları yaşıyorlar, aynı zor günlerden geçiyorlar, kazançları hiç olmuyor. Bu sektörlerdeki esnafımız için de ayrı bir destek ödemesi milyonlarca esnafımızı sevindirecektir.” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnaf pandemi destek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›