“Esnafa verilen destekler 1 yıl daha sürmeli”

Esnafın kademeli olarak iş yerlerini açtıktan sonra desteklerin 1 yıl daha sürmesi gerektiğini belirten Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı, “İşsizliğin gizli önleyicisi esnafımız kademeli olarak iş yerlerini açtığında ciro ve gelir kaybı desteği gibi destekler 1 yıl daha sürdürülmeli. Sosyal güvenlik primlerini ödemekte zorlanan esnafımız için bu primler düşürülmeli ve defter tutma hadleri ise yükseltilmeli” dedi.
Bu haber 2021-02-26 14:52:19 eklenmiş ve 22 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Pandemi sürecinde en büyük yarayı alan esnafın iş yerlerini açtığında desteklerin 1 yıl sürmesinin iyi olacağını belirten Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı, önümüzdeki Mart aynının esnaf için “dert” ayı olduğuna dikkat çekti.

Kademeli olarak işyerlerini açacak olan esnafın toparlanmasının da zaman alacağına işaret eden Amasralı, borçların faizsiz ötelenmesinin de esnafa nefes aldıracağını söyledi.

Vergide en büyük kaynak olan esnafımıza verilen tüm destekler 1 yıl süreyle devam etmesi gerektiğinin altını çizen Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Amasralı, “Pandemi tüm dünyanın dengesini değiştiren, her kesime zorluk yaşatan bir süreç oldu. Bu dönemde esnafımızın beklentisi iş yerlerinin en kısa sürede açılması. Kademeli olarak açılma müjdesi tüm esnafımızı sevindirdi. Tüm sektörlerde canlılığın yaşanacak olması en büyük arzumuz. Fakat pandemide kazancı olmayan esnafımızın kademeli olarak iş yerlerini açtığında da toparlanması zaman alacaktır. Dolaylı vergide en büyük kaynak olan esnafımıza verilen tüm destekler 1 yıl süreyle devam etmeli. Bununla birlikte önümüzdeki ay Mart ayı, esnafımız için ise dert ayı. Beyannameler ile birlikte yapılandırma taksitleri de çakışıyor. Bundan dolayı borçların faizsiz olarak ötelenmesi esnafa nefes aldırır” diye konuştu.

 

“Defter tutma hadleri yükseltilmeli”

 

Sosyal Güvenlik primlerinin düşürülmesi ve defter tutma hadlerinin yükseltilmesi gerektiğine de dikkati çeken Amasralı, “İşsizliğin gizli önleyicisi esnafımızı koruyan düzenleme ve çalışmaları umutla takip ediyor, destekliyoruz. Perakende Yasası hakkında yapılan çalışmaların esnafı koruyan nitelikle güncellenip kabul edilerek yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Öte yandan esnafımız cirolardan dolayı birinci sınıf defter tutmak zorunda kalıyor. Sattığı ürünlerin meblağı yüksek kârı düşük olduğu için ciro yükseliyor. Onun için de defter tutma hadleri yükseltilmeli. Giderleri artan fakat pandemide kazancı düşen esnafımız sosyal güvenlik destek primlerini ödemekte zorlanıyor. Bu primlerin de düşürülmesi çok önemli bir adım olacaktır” dedi.

 

ETİKETLER : Bartın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı esnaf destek pandemi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›