“Mesleki Eğitimde 1000 Okul” projesine 176 milyon liralık destek

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' projesinde seçilen okulların altyapısının güçlendirilmesinden eğitim ortamlarının zenginleştirilmesine kadar çok sayıda destek kapsamında 176 Milyon liralık yatırım yapıldı.
Bu haber 2021-02-19 10:42:00 eklenmiş ve 30 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

'Mesleki Eğitimde 1000 Okul' Projesinin 2021 yılı ilk performans değerlendirme toplantısı Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığında gerçekleştirildi.

Video konferans yöntemiyle yapılan toplantıya Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, Strateji Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, Destek Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy, İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, Bilgi İşlem Genel Müdürü Özgür Türk, Bakan Danışmanları Dr. Sevil Uygun İlikhan, Dr. Aylin Şengün Taşçı, Dr. Hayri Eren Suna, Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar başta olmak üzere 81 il millî eğitim müdürü katıldı.

 

Bin okula bin kütüphane kuruldu

 

Toplantıda projenin ilk üç ayı, proje performans göstergelerine dayalı olarak değerlendirildi. Proje kapsamında bin okula bin kütüphane kuruldu. Ayrıca, 200 milyon liralık bütçenin 85 milyonluk kısmı 2020 yılında kullanılarak bu okulların mevcut laboratuvar ve atölyeleri güçlendirildi. 

Proje kapsamındaki bin okulun bakım ve onarımlarına da öncelik verildi. Bu nedenle 2020 yılında 50 milyon liralık yatırım yapıldı. 2021 yılında güçlendirme kapsamında olan okullara 250 milyon TL'lik ödenek tahsis edildi.

Proje kapsamındaki bin okulda bulunan öğretmenlere yönelik ilk yardım, fikri mülkiyet hakları ve ölçme ve değerlendirme yöntemleri eğitimleri de devam ediyor.

"Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" ile bir taraftan mesleki ve teknik eğitimde kaliteyi artırmayı, diğer taraftan da okullar arası başarı farklarını azaltmayı hedeflediklerini belirten Bakan Yardımcısı Özer,  "Projeyi 3,5 ay önce başlattık. Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi' okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okul ortamını içeren çok kapsamlı bir proje. Şu an her şey takvimine göre ilerliyor. Bugüne kadar okullarımıza 176 milyon liralık yatırım yaptık. Bu toplantıda da projenin 3,5 ayını ve önümüzdeki aylarda yapılacak çalışmaları da ayrıntılı bir şekilde arkadaşlarımızla birlikte değerlendirdik." diye konuştu.

 

ETİKETLER : Bartın MEB Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›