Tezatlar kenti!


Bu makale 2023-03-17 14:47:14 eklenmiş ve 35687 kez görüntülenmiştir.
HÜSEYİN BORAN

 

En büyük işler, büyük hayal sahibi insanlarca başarılmıştır.

Bir başarı hikayesi paylaşmak isterim…

Kadir’in Ağaç Evleri

Antalya’nın Olympos mevkiinde bulunan tesis, macera ruhunu henüz yitirmemiş gezginler için en ideal mekan!

Kadir’in Ağaç Evleri’nin kurucusu Kadir Kaya, 31 yıl önce elektriğin bile olmadığı bu bölgeye geldiğinde neredeyse Robinson Crusoe hayatı yaşamaya başlamış ve birçok güçlükle tesisi bugünlere kadar getirmeyi başarabilmiştir. 31 yıl önce birkaç evle misafirlerine hizmet veren Kadir’in Ağaç Evleri, bugün 260 kişiye hizmet verebilen, 100 bungalov, 10 kabin ve 4 kalabalık odadan oluşan bir tesis olarak karşınızda…

Uluslararası Backpacking camiasında popüler olan Kadir’in Ağaç Evleri, 2000 yılında TNT’de yeryüzünün en iyi Hostel’i seçildi. 2010 yılında Washington Post’da, dünyada görülecek en ilginç 10 yer arasında yer aldı. 2011 yılında ise Los Angeles Times tarafından dünyanın En Cool 10 Hostel’i arasında ilk sırada yer aldı. BBC Televizyonu Olympos’ta Sırt Çantalıların İpek Yolu Belgeseli adıyla iki kez çekim yapmıştır. Discovery Channel’da da Türkiye’nin tanıtımının yapıldığı bir saatlik bir programda gösterilmiştir

Yukarıdaki muhteşem bir turizm destinasyonundan ve tesisten neden bahsettim biliyor musunuz? Sebebi Antalya’da bulunan bu güzel tesisin bir benzerini Bartın’da yapamayacak olmamız.

Böyle bir tesisi Bartın somutlarında yapmayı geçin hayal bile edemeyecek olmanız.

Çünkü Antalya’da olmayan ve uygulanmayan yönetmelikler ve kanunlar  sadece Bartın’da bürokrasisinde olduğu için böyle güzel tesisler maalesef yapılamıyor.

Delinin teki çıkıp yapmak istese mesela çevre diyor ki; antik sit, doğal sit, kıyı kenar da olmasa bile ‘HAYIR’ diyor kanalizasyon kazamazsın işlem yaparım, ceza yaparım! Arıtma tesisi yapamazsın kanalizasyon yapmazsın sadece günübirlik bir tesis yaparsın ama WC duş yapma sakın bunlara ihtiyaçları olmaz turistlerin diyor.

Bir başka kurum daha fena kurulacak çadır ve karavan alanına imar gerekli diyor çadır imarı, karavan imarı nasıl olacak? Kanunların yönetmeliklerin içinde düşüncelere dalıp deliriyor insan sonuçta ilin turizmin gelişmesi için insanlar, yöneticiler kafa patlatıyor, diğerleri ‘olmaz’ diyor o yüzdendir ki biz uzaktan sevelim görelim böyle tesisleri…!

Karadeniz’in en büyük Kamp ve Karavan alanı yapmak şöyle dursun hayal bile etmeyelim. Önümüze bir dünya zorluk çıkartırlar!

Sizlere tavsiyem şimdilik sadece uzakta da görün ve hayal edin.

Bartın’da böyle tesisleri yapamayacağımızdan sadece resimleri ile avunalım duralım.

Kalın sağlıcakla….

 

 

 

 

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›