DİYET ve MOTİVASTON


Bu makale 2021-01-02 20:14:38 eklenmiş ve 39075 kez görüntülenmiştir.
Uzm. Dyt. Belemir İnanç Yıldız

 


Herkese selamlar, diyetteki en önemli şeyin motivasyon olduğunu düşünüyorum. Motivasyonun kalıcı ve uzun süreli olması için bazı noktalara değinmek istiyorum.


*Gerçekçi olun.

Diyette yapılan hataların başında kısa zamanda çok fazla kilo vermeye çalışmak ve bu nedenle motivasyon kaybı yaşayarak diyeti yarıda bırakmak gelmektedir. Küçük hedeflere çabuk ulaşarak elde edilen başarıyla tatmin olup diyetin düzenli uygulanabilmesi sağlanabilmektedir.

*Yavaş ilerleyin.

Günlük yaşantımızdaki yanlış alışkanlıklar nedeniyle alınan kiloları bu yaşantılardan vazgeçmeden kaybetmek kalıcı olmayacağı gibi diyetin yarıda kalmasına da neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Uzun süredir hayatımızda olan bu alışkanlıkları hızlıca terk etmek mümkün değildir! Bu nedenle mümkün olduğunca diyetle birlikte hayatımıza su içme, ara öğün yapma, düzenli egzersiz gibi yeni ve sağlıklı alışkanlıklar ekleyerek hızlı yeme, sedanter yaşam gibi eski ve kötü alışkanlıkları yavaş yavaş terk etmek diyetin hayatınızda bir yaşam tarzı olmasını sağlar.

Edinilecek olan yeni alışkanlıklar yeni beslenme tarzınızla ilişkili olacağından birbirlerini destekleyerek gelişebilecek problemlerin hızlıca son bulmasını sağlayacaklardır.

*Geçmişi geçmişte bırak.

"Bir baklava yedim. Diyeti bozdum nasılsa, diğerlerini de yemeliyim." Bu cümle size çok tanıdık geldi değil mi? Ama buna bir son vermenin zamanı geldi. Geçmişi geçmişte bırakmalısınız. Bir hata yaptıysanız bu hatanın devamını getirmek sizde ileriki dönemlerde daha büyük pişmanlıklara yol açacaktır. Yediğiniz bir baklavayı yarım saatlik bir yürüyüşle dengeleyebilme şansınız varken kısa süreli bir mutlu yeme süreci ve bütün tabağı bitirdikten sonraki o vicdan azabını tercih etmek pek de mantıklı sayılmaz. .

*Mükemmeliyetçi olmayın.

Yaptığınız hataların ruhsal durumunuzu olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Kendinizi bu konuda her suçladığınızda içinizdeki motivasyonu azar azar kırmış oluyorsunuz. Hatalar sık olmadığı müddetçe suçluluk hissetmekten kaçınmanız gerekmektedir.

*Kendinizle aynı hedefleri olan partnerler bulun.

Birlikte çalışmak ve birbirinize destek olarak bu yolda ilerlemek düşen motivasyonunuzu yükseltecektir.

*Kendini ödüllendir.

Diyette ödül konusu genelde yiyeceklerle ilgili sanılsa da yiyeceklerin zevk veren bir aracı olmadığını ve yiyecekler dışında da sizi mutlu edebilecek şeylerin olduğunu kabullenmeniz gerekmektedir. Örneğin verdiğiniz 2 kilo için masaja, kuaföre gidip kendinize bakım yaptırabilir ya da alışverişe çıkıp beğendiğiniz bir kıyafeti kendiniz için hediye olarak alabilirsiniz.
Bir plan doğrultusunda hareket edin ve Bir uzmandan yardım almayı unutmayın.

Güzellikler ve sağlık sizinle olsun…

 

Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›