Albayrak: “Almanya ve Fransa, Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli”

Diyanet-Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak, Mevlana Camisi’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir cami olduğunu hatırlatarak "Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez” dedi.
Bu haber 2020-10-30 09:03:11 eklenmiş ve 15 kez görüntülenmiştir.

 

 

Diyanet-Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak, Almanya’nın başkenti Berlin’in en büyük camisi olan Mevlana Camisi’ne yapılan polis baskınını kınarken Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi. Fransa Cumhurbaşkanı EmanuelMacron’un Müslümanlara yönelik tavrını da ‘provokatif’ olarak nitelendiren Albayrak, çirkin saldırılara karşı Avrupa'da yaşayan tüm Müslümanları sabırlı ve sessiz tavır sergilemeye çağırdı. Albayrak, “Almanya ve Fransa, Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli” dedi.

 

Albayrak, Mevlana Camisi’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir cami olduğunu hatırlatarak "Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez” dedi.

 

Bu çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldığını belirten Albayrak, “Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve Camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkâm kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl ikiyüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir” ifadelerine yer verdi.

 

Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman yaşadığına dikkat çeken Albayrak, “Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor” diye konuştu.

 

“Macron, provokatif tavrından vazgeçmeli”

 

Albayrak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlara yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek, “Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'unsevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’me hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir” dedi.

 

Bu çirkin saldırılara karşı Avrupa'da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını sabır, sükunet ve vakarlı bir duruş sergilemeye davet eden Albayrak, “Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklıselim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Diyanet-Sen Sefai Albayrak Fransa Macron
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›