“ESNAFIN ÇIĞLIĞI, KARŞILIK BULMAK ZORUNDA”

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Ulus'ta bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Esnafı ve şoförleri temsil eden odalarla görüşen Bankoğlu, ilçenin su sorununa ve pandemi dönemindeki genel duruma da özellikle değindi.
Bu haber 2020-09-23 10:11:38 eklenmiş ve 6 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

 CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Ulus ilçesinde oldukça yoğun bir program dâhilinde, ziyaretler gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Ulus Esnaf ve Sanatkârlar Odası'nı, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi'ni, Ulus esnafını, Şoförler ve Otomobilciler Odası'nı, Kaymakam Vekili'ni, Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürlüğü'nü, Ulus Polis Merkezi'ni ve Jandarma'yı ziyaret eden Bankoğlu'na, CHP Ulus İlçe Başkanı Yaşar Yıldırım ve önceki dönem Belediye Meclisi üyesi Serpil Turan ile partililer de eşlik etti.

Odalar ve kredi kooperatifi ziyaretlerine dair bilgi aktarmadan önce Bankoğlu, Ulus ilçesi özelinde yaşanan içme suyu sorununun önemine dikkat çekti. Gerek bu sorun, gerekse de ilçedeki yurttaşların COVID-19 pandemisi dönemindeki sağlık durumları ve alınan tedbirler hakkında yetkililerden detaylı bilgi aldığının altını çizdi.

Öte yandan, Bankoğlu'nun Ulus'taki ziyaretlerinde duraklarından biri, Ulus Esnaf ve Sanatkârlar Odası oldu. Başkan Necati Akman ile yapılan görüşmede, esnafın genel anlamda ve özellikle de mevcut pandemi döneminde yaşadığı sorunlar gündeme geldi. Benzer şekilde, Başkan Mehmet Cure'nin şahsında, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi'ni de ziyaret eden Bankoğlu, bahse konu görüşmelerinin ardından Ulus esnafıyla bir araya gelmeyi, onların taleplerini de dinlemeyi ihmal etmedi.

 

 

“Esnafı daha büyük bir ödeme yüküyle karşı karşıya bırakıyor”

Gerek ülkemiz, gerekse de Bartın genelinde, büyük emek ortaya koyan esnafın tecrübe etmek zorunda kaldığı problemlerin, Cumhuriyet Halk Partisi olarak farkında olduklarını ve makul çözüm önerileri de sunduklarını belirten Bankoğlu, şunları söyledi:

"Bildiğiniz üzere, zaten pek iyi ilerlemeyen ekonomik tablonun üzerine pandemi şartlarının da çok ağır biçimde etkisini göstermesiyle pek çok esnafımız, ya iş yerini tamamen kapattı ya da çalışma alanlarını mecburen sınırlandırdı. Diğer taraftan, fiili olarak açık konumdaki pek çok iş yerinde de satış ve işlerin neredeyse durma noktasına geldiğini gözlemliyoruz. İş yeri kiraları, vergi ve sigorta ödemeleri yahut vadesi gelen diğer ticari ödemeler gibi pek çok kalemi ödeyebilmek, bu dönemde esnafımız için neredeyse imkânsız.

Dolayısıyla, esnafımızın hükümetten haklı beklentileri var. Hep söylediğim gibi, ertelemek, yalnızca günü kurtarıyor ve nihayetinde, esnafı daha büyük bir ödeme yüküyle karşı karşıya bırakıyor. Birikmiş ödemeler, katlandıkça katlanıyor. Pandemi döneminde en ağır faturalardan birini esnafın ödediğini sadece şu veriden bile anlayabiliriz: Bu yılın ilk 6 ayında, ülkemiz genelinde 35 bin 695 iş yeri kapandı.

 

“Çok daha zor günler yaşanacak”

 

Esasında, pek çok esnafımızı doğrudan etkileyecek bir başka sorun da, okulların "uzaktan eğitim" yoluyla eğitim-öğretime devam edecek olması. Zira okulların fiziken açıldığı dönemin, özellikle de kırtasiyeci esnafı ile kantinciler için hayati önemde olduğunu biliyoruz. Sadece kitap ve kırtasiyeci esnafını hesaba kattığımızda, yaklaşık 20 bin kişi destek ihtiyacı içerisindedir.

Hem bu alanlara, hem de genel manasıyla esnafımıza yönelik yeni ve faizsiz destek paketleri, bir diğer deyişle özel tedbirler açıklanmazsa çok daha zor günler yaşanacaktır. Biz CHP olarak atılması gereken adımları, izlenmesinde fayda olacak yolu dile getirmeye devam ediyoruz. Esnafın çığlığı, karşılık bulmak zorundadır."

 

“Şoförleri ve servisçilerimizi de etkiliyor”

 

CHP Bartın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Aysu Bankoğlu'nun bir başka durağı da Ulus Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Başkan Barış Gökalp oldu. Tıpkı esnafın çektiği sıkıntılar gibi şoförlerin de halen devam eden pandemi sürecinde önemli sıkıntılarının mevcut olduğuna işaret eden Bankoğlu, "Eğitim-öğretim yılı bakımından yaşanan aksaklıklar ve sağlık sebebiyle alınan tedbirler, esasında, esnafımız kadar şoförleri ve servisçilerimizi de etkiliyor. Ülkemiz genelindeki 200 bine yakın servis şoförünün, uzaktan eğitim döneminde geçimini nasıl sağlayacağına dönük devletin şefkatli elini uzatması, bir zaruret hâlini çoktan almış durumda. Şoför esnafımızdan sağlığını korumayı başarabilenler,  maalesef bu kez de gelir yetmezliğinin pençesine düşüyorlar.

Partimizin çeşitli vesilelerle defalarca ifade ettiği gibi, pansuman tedavisi artık yetmiyor, yetemiyor. Şoförlerin ve otomobilci esnafımızın, ihalelere yönelik teminatları için bankalara ödediği faiz bile onların belini bükmeye yetiyor. Borçlarını gerçekten ödeyemeyen şoför ve otomobilcilere devlet bankaları üzerinden faizsiz destek verilmesi sağlanmalıdır. Böylece şoför esnafımız, en azından faiz sarmalından kendini kurtarabilir” ifadelerini kullandı.

Diğer bir taraftan, Ulus'taki resmi kurumları da ziyaret eden Bankoğlu, Kaymakam Vekili Ümit Şeref Kayacan ile görüştü. Benzer şekilde, Ulus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde, Müdür V. Uğur Barış Yılmaz ile de bir görüşme gerçekleştiren CHP Bartın Milletvekili, Ulus Polis Merkezi'ni ve Jandarma'yı da ziyaret ederek polis memurlarına ve jandarmaya, bu zorlu süreçte kolaylık ve en başta da sağlık dileyerek sözlerini noktaladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›