Ülke genelinde “Güvenli Eğitim” Uygulaması yapıldı

Bartın il genelinde ''Okullar ve Öğrenci Yurtları Çevresindeki Kafe/İnternet Kafe ve Oyun salonları vb. Umuma Açık Yerlerde Kumar ve Oyun Makineleri Ağırlıklı '' Güvenli Eğitim Uygulaması faaliyeti kapsamında Polis ve Jandarma sorumluluk alanlarında 81 ekip ve 290 personelin katılımı ile yapılan uygulama kapsamında; 1 “Basit Yaralama”, 1 “Herkesin Girebileceği Bir Yerde Bırakılmakla Birlikte Kilitlenmek Suretiyle Hırsızlık”, 1 “Alkol ve Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanma”, 1 “Tehdit”, 1 “Hakaret” suçlarından yakalaması bulunan şahıs, 5 “Yoklama Kaçağı” olmak üzere toplamda 10 aranan şahıs yakalandı.
Bu haber 2020-03-16 15:35:57 eklenmiş ve 89 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

 

İçişleri Bakanlığınca, 81 ilde  eş zamanlı olarak “Güvenli Eğitim Uygulaması” gerçekleştirildi.

Okullar ve öğrenci yurtları çevresindeki kafe, internet kafe ve oyun salonları vb. umuma açık yerlerde kumar ve oyun makineleri ağırlıklı gerçekleştirilen uygulama kapsamında, mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, çocuk ve gençlerin başta kumar olmak üzere her türlü suçtan uzak tutmak ve korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, park-bahçeler ve oyun salonlarını denetlemek, çocukların dilendirilmesini önlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirilmesi hedeflendi.

Ayrıca uygulama kapsamında okul servis araçları ve personeli de denetlendi.   

 

65 bin 207 okul servis aracı denetlendi

 

Ülke genelinde eş zamanlı yapılan uygulamalara  46 bin 127 emniyet ve jandarma personeli katıldı. Uygulamalarda; 65 bin 207 okul servis aracı denetlendi. Bu denetimlerde ; 160’ına “Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak”, 453’üne “Emniyet Kemeri Takmamak”, 132’sine “Fazla Yolcu Taşımak” ihlalleri başta olmak üzere toplam 3 bin 39 araç ve sürücüsüne cezai işlem yapılarak idari para cezası uygulandı. Eksikliği tespit edilen 660 okul servis aracı ise  trafikten men edildi.

Başta 17 bin 237 okul çevresi olmak üzere ülke genelinde bulunan 39 bin 50 kahvehaneler, kıraathaneler, kafeler, internet ve oyun salonları, iddia ve ganyan bayileri, içkili yerler gibi umuma açık yerler, park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve özellikle açık, paket olarak tütün mamülleri satışı yapılan yerler, iddia ve ganyan bayileri gün boyunca denetlendi. Denetimlerde 256 işyeri hakkında idari işlem, 4 işyerine paket açılarak sigara satışından dolayı işlem yapılırken, 240 işyerine idari para cezası uygulandı.

 

Aranan bin 493 şahıs yakalandı

 

Uygulamalarda 411 bin 905 şahıs sorgulandı. 15 uyuşturucu suçları, 7 cinsel suçlar, 42 yaralama, 39 hırsızlık, 20 dolandırıcılık, 23 tehdit, 22 hakaret, 13 kayıp çocuk, bin 92 yoklama kaçağı- bakaya, 220 diğer suçlardan olmak üzere toplam bin 493 aranan şahıs yakalandı.

 5 av tüfeği, 2 ruhsatsız tabanca, 45 mermi/ fişek ve 1 kesici/delici alet, 3 kurusıkı tabanca elde edildi. 12 gr. esrar, 9 gr. Eroin, 43 gr. sentetik uyuşturucu, 66 adet ecstasy, 299 paket kaçak sigara, 35 lt kaçak içki, 13 bin 586 adet tütün doldurulmuş macaron, 87,078 gr. macarona doldurulmak üzere kıyılmış tütün ele geçirildi.

 2 tombala makinesi, 3 sigaramatik, 2 oyun makinesi/oyuncak makinesi olmak üzere toplam 7 adet, 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun kapsamına giren makine  ve bin 368 TL para ele geçirildi.

 

139 okul servis aracı, 364 diğer aracın kontrolü yapıldı

 

Bartın il genelinde ''Okullar ve Öğrenci Yurtları Çevresindeki Kafe/İnternet Kafe ve Oyun salonları vb. Umuma Açık Yerlerde Kumar ve Oyun Makineleri Ağırlıklı '' Güvenli Eğitim Uygulaması faaliyeti kapsamında Polis ve Jandarma sorumluluk alanlarında 81 ekip ve 290 personelin katılımı ile yapılan uygulama kapsamında ise
bin 788 şahıs sorgulandı, 139 Okul servis aracı, 364 diğer aracın kontrolü yapıldı.

47 okul çevresi, 63 park-bahçe, 179 kahvehane-kıraathane, 13 kafe, 14 internet kafe, 7 oyun salonu-playstation kafe, 34 metruk bina,  35 büfe-tekel bayi ve iddia bayi kontrol edildi.
Yapılan kontroller neticesinde; 2 okul servis aracına “Rehberlik personeli bulundurmamaktan”, 2 araca “Sürücü belgesi alındığı halde araç kullanmaktan”, 2 araca “Yetki belgesiz araç kullanmaktan”, 1 araca “Uygun olmayan plaka takmaktan”, 1 araca “Uygun olmayan şekilde araç çekmek” suçlarından toplam 8 araca idari olarak trafik cezası uygulandı.


10 aranan şahıs yakalandı

 

2 hacizli-yakalamalı araç yakalandı, 1 kafeye 18 yaş altı nargile sunumu yapması sonucu “Sağlık için tehlikeli madde temini” suçundan adli işlem yapıldı.
1 internet kafeye “Okul saatleri içerisinde iş yerinde öğrenci bulundurmaktan” 2017/1 Valilik kararına uymamaktan idari tutanak tanzim edilmiş, 1 “Basit Yaralama”, 1 “Herkesin Girebileceği Bir Yerde Bırakılmakla Birlikte Kilitlenmek Suretiyle Hırsızlık”, 1 “Alkol ve Uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanma”, 1 “Tehdit”, 1 “Hakaret” suçlarından yakalaması bulunan şahıs, 5 “Yoklama Kaçağı” olmak üzere toplamda 10 aranan şahıs yakalandı.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Emniyet Müdürlüğü İçişleri Bakanlığı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım