İl Sağlık Müdürlüğü’nden koronavirüs uyarısı!

Bartın’daki camilerde Cuma namazında halkı doğru bilgilendirerek farkındalığı arttırmayı amaçlayan Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili önemli bir duyuru yaptı. Yapılan açıklamada merak edilen ve çokça sorulan sorulara da yanıt verildi.
Bu haber 2020-03-14 15:42:21 eklenmiş ve 93 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Bartın İl Sağlık Müdürlüğünce kurulan ekiplerce  Şadırvan, Orta Cami, Arap Cami Yukarı Cami, İmam Hatip Cami, Çatmaca Camii, Yeşil Cami, Tuna Cami ve Bilal Habeşi camilerinde Cuma namazında  korona virüsten korunma yolları bilgilendirme çalışması yaptı.

Ayrıca Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili önemli bir duyuru da yapılarak merak edilen ve çokça sorulan sorulara da yanıt verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Yeni koronavirüs(covıd-19) nedir?

“Yeni Koronavirüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.

Yeni koronavirüs nasıl bulaşır?

 Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Yeni koronavirüs belirtileri nelerdir?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gündür.

Korunmak için neler yapılmalıdır?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Koronavirüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır. Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır

Korunmak için neler yapılmalıdır?

El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır. Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Belirtileri varsa neler yapılmalıdır?

 Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

Tanısı nasıl konulur?

Yeni Koronavirüs’ü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Önlemek veya tedavi etmek için bir ilaç var mıdır?

Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedavi uygulanmaktadır.

Antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?

Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.

Aşısı var mıdır?

Yeni Koronavirüs için geliştirilmiş bir aşı henüz bulunmamaktadır. Fakat aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Kimler daha fazla etkilenir?

Elde edilen veriler doğrultusunda, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlarda enfeksiyonun ağır seyretme riski yüksektir.

Evde bakılan hayvanlar yeni koronavirüs bulaştırabilir mi?

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüs ile enfekte olması beklenmemektedir. Evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı korunma sağlanacaktır.

Burnu tuzlu su ile yıkamak yeni koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur mu?

Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur.”

                                                                                                                  

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Sağlık Müdürlüğü koronavirüs
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›