Bartın’ın gelişmişlik sıralaması belli oldu!

Sosyo- Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE-2017) Sonuçları yayımlandı. Yapılan analizler sonucunda Bartın, 4’üncü gelişmişlik kademesinde ve il sıralamasında 46. sırada yer aldı. 2003 yılında 55’inci sıradan 2011 yılında 48’inci sıraya yükselen Bartın’ın 2017 yılında ise 46’ncı sıraya yükselerek önemli bir gelişim gösterdiği görüldü.
Bu haber 2020-03-05 11:34:37 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

İllerin ve Bölgelerin Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE) 2017 sonuçları yayımlandı.

 

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları; ilçe, il ve bölgelerimizin gelişmişlik düzeyini, sosyo-ekonomik gelişmişliğin farklı boyutlarını temsil eden değişkenlerle analiz etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlayan çalışmalar olup kamu yatırımları, teşvik politikaları ve insan kaynakları politikaları gibi pek çok alanda referans olarak kullanılıyor. Bu çalışmalar il ve bölgelerin göreceli sıralamalarını vermesi yönüyle kalkınma politikalarının daha sağlam bir zemine oturtulmasına da önemli katkılar sağlıyor.

 

SEGE-2017 kapsamında yapılan analizler sonucu elde edilen endeks değerlerine göre; Türkiye’de illerin gelişmişlik seviyeleri altı farklı kademede değerlendirildi ve endeks değerlerinin doğal kırınımları esas alınarak il kademe ve sıralamaları belirlendi.

 

İl sıralamasında 46. sıradayız

 

Sosyo- Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE-2017) Sonuçları  ile Bartın’ın gelişmişlik sıralaması da belli oldu.  Yapılan analizler sonucunda Bartın’ın 4’üncü gelişmişlik kademesinde ve il sıralamasında 46. sırada olduğu tespit edildi.

 

 

Bartın, mesleki ve teknik liseler okullaşma oranında yüzde 57,2’lik derecesiyle ikinci sırada yer aldı. Bu değişkende Türkiye ortalaması yüzde 44 oldu.

 

Ayrıca Bartın, işgücüne katılma oranında da Türkiye ortalamasının çok üzerinde kalarak beşinci sırada yer aldı. Bununla birlikte Bartın, kadınların ortalama günlük kazanç değişkeni ve kişi başı patent başvuru değişkeninde son sıralarda yer alan iller arasında oldu.

 

Bartın, önemli bir gelişim gösterdi

 

SEGE-2017 verileri 2003 ve 2011 yıllarında yapılan SEGE çalışmalarıyla kıyaslandığında Bartın’ın il kademesinin değişmemiş olduğu, il sıralamasının ise 2003 yılında 55’inci sıradan 2011 yılında 48’inci sıraya ve 2017 yılında ise 46’ncı sıraya yükselerek önemli bir gelişim gösterdiği görüldü.
Çalışma kapsamında illerin içinde yer aldığı Düzey-2 Bölgeleri de ayrıca bir kademe ve sıralamaya tabi tutuldu. Bartın’ın da içinde yer aldığı TR81 Batı Karadeniz Bölgesi dört kademeli bölge sıralamasında ikinci, 26 bölge arasında da 12’nci sırada yer aldı.

 

İlçeler 2-5 kademe arasında sıralandı

 

Aynı çalışma kapsamında gerçekleştirilen ilçe sıralamasında da Bartın’ın ilçeleri altı kademelik sıralamada ikinci ve beşinci kademe arasında sıralandı. Bartın merkez ikinci, Amasra üçüncü, Ulus dördüncü ve Kurucaşile beşinci kademe olarak belirlendi.

 

Birçok hususta çalışmadan faydalanıldı

 

2008-2011 dönemi verileri kullanılarak hazırlanan SEGE-2011’in yayımlanmasının ardından Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi ve bölge planları, artan kamu yatırımları, kalkınma ajansı uygulamaları ve bölgesel teşvikler içeren yatırım teşvik politikası uygulamaları gibi kalkınmaya odaklanan birçok hususta SEGE-2011 Çalışmasından yararlanıldığı görüldü.

 

Bartın, 4. Sırada yer aldı

 

19.06.2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan 15.06.2012 tarihli ve 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımı Hakkında Karar ile Bakanlar Kurulu tarafından yapılan düzenlemede SEGE-2011 Çalışması dikkate alınarak Türkiye 6 bölgeye ayrıldı ve Bartın 4’üncü bölgede yer aldı. SEGE- 2017 Çalışmasında da Bartın’ın 4’üncü Bölgede yer aldığı görüldü.

 

 

ETİKETLER : Bartın Sosyo- Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE-2017) Sonuçları Sosyo- Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım