“Esnafa verilen hazine teşviki yükseltilmeli”

Esnaf ve sanatkarların üzerindeki sigorta prim yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirten Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Esnaf ve sanatkarlarımızın ödediği sigorta prim tutarları her yıl asgari ücrete bağlı olarak artıyor. Öyle ki son 5 yılda esnafın ödediği sigorta primleri yüzde 78 arttı. Esnaf ve sanatkarlarımızın sosyal güvenlik prim yükü hafifletmek için yüzde 5’lik hazine teşviki artırılmalıdır.” dedi.
Bu haber 2020-02-25 16:38:52 eklenmiş ve 76 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

 

 

Esnaf ve sanatkarlara sağlanacak kolaylığın doğrudan ekonomiye yansıyacağını dile getiren Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnaf ve sanatkarların üzerindeki sigorta prim yükünün hafifletilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kira veren, stopaj ödeyen ve yanındaki işçinin maaşını veren esnafın sigorta primlerini ödemekte zorluk çektiğine dikkati çeken MESO Başkanı Akdeniz, “Esnaf ve sanatkarımız, brüt asgari ücretin yüzde 34,5 oranındaki sigorta primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Bağ-kurlu esnaf ve sanatkarımızın yüzde 5 hazine teşvikiyle birlikte 2016 yılında ödediği en düşük sigorta prim tutarı 485 TL’ idi. Şu anda yine yüzde 5’lik hazine teşvikiyle birlikte esnafımızın ödediği sigorta primi yüzde 78 artarak 868 TL oldu. Esnafımız her yıl neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Kira veren, stopaj ödeyen ve yanındaki işçinin maaşını veren esnafımıza bu yükler ağır geliyor. Esnafımızın sırtındaki sigorta primi yükü bir an önce hafifletilmeli.” dedi.

 

“Prim borcunu düzenli ödeyenlere verilen teşvik artmalı”

 

Sigorta prim borcunu düzenli ödeyen Bağ-kur’lulara verilen yüzde 5’lik hazine teşvikinin artırılması gerektiğini söyleyen Palandöken, “1 Ekim 2016 yılında yapılan düzenleme ile primlerini düzenli ödeyen ve prim borcu olmayan Bağ-Kur sigortalılarına yüzde 5’lik hazine teşviki getirildi. Günümüz ekonomik koşullarında esnafımızın durumu göz önünde bulundurularak bu teşvik artırılmalı. Öte yandan, 2013’te sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi dikkate alınarak asgari ücret üzerinden uygulanan ek 6 puanlık indirim bu yıl da yapılmalıdır.” diye konuştu.

 

ETİKETLER : Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım