“Çocuklarımızı korumak devletin asli görevi”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Çocuk İstismarlarının araştırılmasıyla ilgili olarak HDP’nin verdiği grup önerisi hakkında konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Çocukların cinsel, fiziksel, duygusal istismarı ve çocuk ihmali sadece ülkemizde değil, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, bütün dünyanın önemli bir sorunu. Çocuklar, çevresinden gelecek olan tehlikelere karşı en savunmasız toplum kesimi. O nedenle, çocuklarımızı korumak, başta anne babaların ama en önemlisi de devletin asli görevi.” dedi.
Bu haber 2020-02-22 15:50:35 eklenmiş ve 37 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Geleceğimiz olan çocuklarımızı korumanın başta anne babaların ama en önemlisi de devletin asli görevi olduğunu vurgulayan AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, AK Parti olarak çocukların her türlü cinsel, fiziksel ve duygusal istismar ile ihmalden korumak için çok önemli düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

 

Milletvekili Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Çocuk İstismarlarının araştırılmasıyla ilgili olarak HDP’nin verdiği grup önerisi hakkında konuştu. Milletvekili Tunç konuşmasında “Çocukların cinsel, fiziksel, duygusal istismarı ve çocuk ihmali sadece ülkemizde değil, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, bütün dünyanın önemli bir sorunu. Çocuklar, çevresinden gelecek olan tehlikelere karşı en savunmasız toplum kesimi. O nedenle, çocuklarımızı korumak, başta anne babaların ama en önemlisi de devletin asli görevi.” dedi.

 

“Avrupa ülkelerindeki üst sınır bizim ülkemizde alt sınır”

 

AK Parti döneminde çocukların korunması konusunda ülkemizde başta uluslararası sözleşmeler olmak üzere, yasal mevzuatımızda uygulamaya yönelik önemli adımlar atıldığını ifade eden Milletvekili Tunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“1990 Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ülkelerdeniz. Çocukların Cinsel Suiistimal ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni 2007’de imzaladık. Yine, 2005 yılında Türk Ceza Kanunu'nda çocukların cinsel istismarı suçu düzenlendi ve suçun cezasında Avrupa ülkelerindeki üst sınır bizim ülkemizde alt sınır. Hatta 2014 yılında cezalardaki artış nedeniyle bu çocuk istismarına yönelik suçlarda verilecek cezaların oldukça yüksek olduğunu da akademisyenlerimiz belirtiyorlar.

 

“Daha alınacak birçok tedbir var”

 

Sadece cezaların artırılması bu olayların sona erdirilmesine yetmiyor. O nedenle, bu tür hoş olmayan durumları ülkemiz gündeminden kaldırmak için aslında Türkiye Büyük Millet Meclisi de çalışma yaptı. Yani bu konuda biz Komisyon kurduk, işte komisyon raporu, 2016 yılında, ben de başkanlığını yapmıştım, güzel de bir çalışma oldu. Burada 11 profesör, çocuk istismarı alanında çalışan 8 sivil toplum kuruluşu, 13 kurum, 22 uzmanın hazırladığı hem barolardan hem de üniversitelerden 52 adet rapor bu komisyon raporumuza yansıdı. Bu raporda da 88 tane acil somut öneri var. 2016'daki rapordan bu yana hayata geçirilen çok önemli hususlar var. Bu önerilerden büyük bir kısmı: Yurtların denetimi, ruhsatlandırılması özel, kamu hepsinin Millî Eğitim Bakanlığına verilmesi gibi. Türk Ceza Kanunu'ndaki 103'üncü maddenin yeniden düzenlenmesi gibi… Yine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığının çocuk istismarı alanında hem çocuklara yönelik hem de anne babalara yönelik eğitimler vermesi gibi. BTK'nın internetteki sınırlandırmalarla ilgili çok önemli ilerlemeler gibi. Çocuk İzlem Merkezi’nin kurulması gibi… Bunlar, bu uygulamadaki tedbirler alınmaya devam ediyor, daha alınacak birçok tedbir var. Ve bu Komisyon raporumuz, aslında çocuk istismarı alanında, ülkemizde iktidarıyla muhalefetiyle milletvekillerimizin de önemli katkısıyla önemli bir kaynak.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç HDP
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım