“Tarihi, kültürü koruyarak yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi açılışında yaptığı konuşmada, “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur. Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz.” dedi. Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da “Yeni teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar vasıtasıyla sınırlı kaynakları etkin kullanarak gelecekteki problem ve ihtiyaçlara çözümler üreten, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, insan hayatına değer katan ve yaşam kalitesini iyileştiren şehirler olarak planlanan Akıllı Şehirler’de Belediye hizmetlerinin daha az maliyetle daha verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayan akıllı teknolojiler, belediyelerin vatandaşa daha etkin hizmet sunmalarına imkân tanınması, çevre, ulaşım, yönetişim, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılması alanlarına yoğunlaşılıyor.” dedi.
Bu haber 2020-01-15 14:20:06 eklenmiş ve 157 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” başladı.

 

ATO Congresium’da düzenlenen “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Fatma Şahin, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın’a bağlı ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

 

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıllı şehirler kavramının 1990’lı yıllarda ortaya çıktığını kaydederek “Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz. Yaşlı, kadın, çocuk, engelli dostu olmayan, günün 24 saati sokaklarında huzurun kol gezmediği bir şehir, akıllı olsa ne olur, olmasa ne olur. Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmaz. En sade şekilde teknolojinin şehirlere uyarlanması olarak ifade edebileceğimiz bu yaklaşım, giderek yaygınlaşmış ve benimsenmiştir. Her ne kadar benzer bilişim teknolojileri kullanılıyor olsa da akıllı şehir uygulamaları, her ülkenin, her şehrin kendi ihtiyaçlarına, kendi imkânlarına, kendi altyapısına göre değişebilmektedir. Türkiye olarak biz de kendi akıllı şehir stratejilerimizi geliştirmek için çalışmalara başladık.” diye konuştu.

 

“Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor”

 

Belediyelerin akıllı şehir kavramı çerçevesinde önlerinde; altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda çok geniş bir potansiyel bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu alanlardaki uygulamaların ortak amacı, daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir. Akıllı şehir hizmetleriyle insanların hayat kalitelerini ne kadar yükseltebilir ve kolaylaştırabilirsek vatandaşlarımızın bu işi sahiplenme düzeyini o derece yüksek tutabiliriz. Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor” açıklamasında bulundu.

 

Teknoloji yatırımlarının ciddi bir kaynak gerektirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önemli olan bu iş için altına girilecek finansal yükle elde edilecek neticenin doğru tespit edilebilmesidir. Şayet bu denge iyi kurulabilirse belediye bütçesi yanında, yatırımcıların desteği de alınabilir. Esasen, akıllı şehir uygulamalarının hepsi belediyeyle ilgili de değildir. Yeni nesil teknoloji altyapısının insan hayatında yol açacağı büyük dönüşüm düşünüldüğünde, bu konunun çok geniş bir uygulama alanı olduğu görülecektir. Bu konuda önce kim harekete geçerse en çok onun kazançlı çıkacağını söylemek mümkündür. Ülkemizde ister belediyeler, ister diğer kurumlar veya özel sektör tarafından olsun, hayata geçirilecek tüm akıllı çözüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olması kritik öneme sahiptir. Aksi takdirde Türkiye, teknoloji çöplüğüne döner.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Akın: “Yaşam kalitesini iyileştiren şehirler olarak planlanıyor”

 

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Akıllı Şehirlerde Belediye hizmetlerinin daha az maliyetle daha verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayan akıllı teknolojilerin, belediyelerin vatandaşa daha etkin hizmet sunmalarına imkân tanınması, çevre, ulaşım, yönetişim, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılması alanlarına yoğunlaşıldığını belirterek “Başkan Yardımcılarım Ahmet Kömeç ve Hasan Arınan, Kumluca Belediye Başkanımız İsmail Can ve Hasankadı Belediye Başkanımız Şeref Emiroğlu ile birlikte Türkiye Belediyeler Birliği’nin ‘Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi ve Sergisi’ne katıldık. Ankara’da düzenlenen etkinlik Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşti. Yeni teknolojiler ve yenilikçi yaklaşımlar vasıtasıyla sınırlı kaynakları etkin kullanarak gelecekteki problem ve ihtiyaçlara çözümler üreten, çevreye ve doğal kaynaklara saygılı, insan hayatına değer katan ve yaşam kalitesini iyileştiren şehirler olarak planlanan Akıllı Şehirler’de Belediye hizmetlerinin daha az maliyetle daha verimli şekilde gerçekleşmesini sağlayan akıllı teknolojiler, belediyelerin vatandaşa daha etkin hizmet sunmalarına imkân tanınması, çevre, ulaşım, yönetişim, güvenlik, sağlık ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılması alanlarına yoğunlaşılıyor.” dedi.

Kongrede, akıllı şehir teknoloji uygulamalarının yaygınlaştırılması ve belediyelerde hizmet sunum standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. Belediyelerin ulaşım, trafik, içme suyu, aydınlatma ve elektronik ödeme gibi hizmetlerde akıllı dijital teknolojileri kullanarak şehirlerin yönetimi ve vatandaşın hayatının kolaylaştırılması hedefleniyor.

 

ETİKETLER : Bartın Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım