Hürriyet Mahallesi de Yaşam Merkezi’ne kavuştu

Bartın Belediyesi, Yaşam Merkezleri projelerine bir yenisini daha ekledi. Hürriyet Mahallesi’nde daha önce atıl durumda bulunurken Bartın Belediyesi’nce yeniden elden geçirilen bina Hürriyet Yaşam Merkezi ve Muhtarlık bürosu olarak hizmete açıldı.
Bu haber 2020-01-04 15:46:28 eklenmiş ve 157 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Hürriyet Mahallesi 583. Sokak’ta TOKİ Sosyal Tesisi olarak inşa edilen ancak yıllardır atıl vaziyette bulunan bina, Bartın Belediyesi tarafından projelendirilerek Hürriyet Yaşam Merkezi haline getirildi. Modern muhtarlık bürosunun da bulunduğu el işi kursları, kuran kursları gibi çeşitli kurslara, özel gün etkinlikleri, eğitim faaliyetleri, sivil toplum kuruluşları etkinlikleri gibi birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapacak olan Hürriyet Yaşam Merkezi, büyük bir katılımla açıldı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirilen açılış törenine Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, siyasi parti il temsilcileri, Belediye Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş ve davetli katıldı.

 

Akın: “Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele burada başlasın”

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından bir konuşma yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, daha önce uyuşturucu ve alkol kullananların uğrak yeri olan metruk haldeki binayı bambaşka bir görümüme kavuşturarak Bartın halkının hizmetine açtıklarını söyledi.  Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelenin burada başlamasını arzu ettiklerini ifade eden Başkan Akın, “Bu bölgede zamanında TOKİ tarafından halkımızın kullanımına sunmak üzere yapılmış olan bu yaşam merkezi zamanla kötü amaçlarda kullanılmış. Sonrasında burayı nasıl kullanabiliriz noktasında sayın Valimizin, Milli Emlak’ımızın halkın kullanımı adına Bartın Belediyesi’ne tahsis edilen bir mekan. Burayı aldığımızda buranın içerisinde hiçbir şey kalmamıştı. Etrafında lamba dahi yoktu. İçerisinde sıvalarını dahi dökmüşlerdi. Kapılarını bile alıp kırmışlardı. Çok şükürler olsun ki 4 ay içerisinde burayı bitirdik. Ortalama iç düzenlemesiyle beraber 250 bin TL’lik bir harcama yaparak burayı halkımıza sunduk. Burası aynı zamanda başka bir şeye de vesile oldu. Uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadelenin burada başlamasını arzu ediyorum. Çünkü daha önceden buraya uyuşturucu kullananlar giriyordu. Onun için burada hem uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili toplantıların ve diğer toplantıların yapılabildiği alan olacak. Yine içerisinde mevlit ve doğum günü programların yapılabildiği, kursların yapılabildiği birçok amaçlı salon var. Bu Hürriyet Yaşam Merkezi ile beraber 7. Yaşam Merkezimiz. Dinlenme evi olarak da Millet Bahçesi dediğimiz yerde Emekliler Dinlenme Evi projesini Nisan ayında gerçekleştireceğiz. İnşallah bundan sonrada bu tür faaliyetlere devam edeceğiz.” dedi.

 

Tunç: “Bu bir ihtiyaçtı”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da toplu konutların bulunduğu Hürriyet Mahallesi’nde bir ihtiyaç olan yaşam merkezinin toplumun her kesimine hayırlı olmasını temenni ederek “2020’nin ilk günlerinde böyle güzel bir eserin açılışına sizlerle birlikteyiz. Hürriyet Yaşam Merkezi’nin mahallemize hayırlı olmasını diliyor, burada gerçekleştirilecek faaliyetlerle hem gençlerimize hem de toplumun her kesimine faydalı olmasını temenni ediyorum. Toplu konutların bulunduğu mahallemizde bu bir ihtiyaçtı. Burada da TOKİ’nin yaptığı bu bina atıl vaziyette bekliyordu ve bu şekilde de düzenlenmiş olması çok anlamlı ve olumlu. Başta Sayın Valimiz olmak üzere buranın tefrişatını gerçekleştiren Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada yaklaşık 2 bine yakın toplu konut var. Dallıca’da da 420 konutun inşaatı başlayacak. İhalesi yapıldı. Orada da yeni bir şehir oluşacak ve oranın ulaşımı da TOKİ Köprüsü ve hemen ardında ki TOKİ-2 Köprüsüyle daha kolay olacak. Her ikisinin de inşaatı tamamlandı. Bağlantı yollarıyla bu köprüler hayata geçtiğinde Hürriyet Mahallemizin şehir merkeziyle bağlantısı daha kolay olacak. Aile Sağlığı Merkezi de tamamladı ve aile hekimimiz burada göreve başladı. Vatandaşlarımızın burada hayatını kolaylaştırmak ve hayat standardını arttırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

 

Güner: “Bina kurtarılmış olarak bu bölge halkının hizmetine sunuldu”

 

Bartın Valisi Sinan Güner ise daha önce metruk haldeki binanın Bartın Belediyesi’nde tahsisi sürecinden bahsederek “Bu bina her Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu Toplantısında gündeme gelirdi. Bina gün geçtikçe yıkılmakta, gün geçtikçe tahrip olmaktan metruk bina olma statüsüne girmekteydi. Metruk binalar hakkında İçişleri Bakanlığımızın ve diğer mücadeleyle görevli kuruluşların talimatları bu tür metruk binaların artık yıkılması idi. Bu bina da artık yıkılmaya doğru gidiyordu. En sonunda da Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşmeye gittik. Binanın Belediye sınırları içerisinde belediyenin sosyal ve eğitim amaçlı kullanılmak üzere belediyeye tahsisi kararlaştırıldı. Gerçekten bina kurtarılmış olarak bu bölge halkının hizmetine sunuldu.” ifadelerini kullandı.

Bartın’ı yaşam merkezleriyle tanıştıran Bartın Belediyesi, Daha önce Elmalık, Cumhuriyet, Kavallar, Kavaklı ve Şiremirçavuş Yaşam Merkezlerini ilimize kazandırmıştı.

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Belediye Başkanı Cemal Akın Vali Sinan Güner AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım