“2019 esnafın beklentileri doğrultusunda geçmedi”

Yerel esnafın ayakta kalabilmesi için çözüm arayışları içerisinde olan ve bu anlamda birçok çalışma yapan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, 2019 yılının esnafın beklentileri doğrultusunda geçmediğine dikkati çekerken yeni yılda esnaf ve sanatkarların sesine kulak verilmesi gerektiğini ifade etti.
Bu haber 2019-12-25 14:42:19 eklenmiş ve 66 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Yeni yıla az bir süre kalırken ekonomik olarak zor günlerden geçen esnaf ve sanatkarların beklentilerinin bir sonraki yıla bırakılması gerektiğini söyleyen Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “2019 yılı esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri doğrultusunda geçmedi. Esnafımızı zincir marketlerin haksız rekabetinden koruyacak olan Perakende Yasası’ndaki düzenlemeler henüz yapılmadı. Dolayısıyla esnafımızın en büyük sorunu olan haksız rekabet bir türlü önlenemedi. Esnaf ve sanatkârlarımızın haksız rekabetten korunması bir sonraki yıla bırakılmamalı. 2020 yılında zaman kaybedilmeden Perakende Yasası güncellenmeli. Esnafımızın korunması doğrudan halkın ve ekonomimizin korunması demektir.” dedi.

 

“Esnaf ve sanatkârların sesine kulak verilmeli”

 

Yeni yılda esnaf ve sanatkarların sesine kulak verilmesi gerektiğini ifade eden Bakkallar Odası Başkanı Özkan, Perakende ticaretin düzenlemesi için yaklaşık beş yıl önce yürürlüğe giren Perakende Yasası, esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetini önleme noktasında yeterli değil. zincir mağazalar, plansız ve kontrolsüz bir şekilde şehir merkezinde ve mahalle aralarında çoğalmaya devam ediyor. Bu kuralsız açılışlar, yıkıcı bir rekabet ortamı oluşturarak hem esnafımız hem de zincir mağazaların kendilerini olumsuz etkileyerek biri diğerinin kapanmasına yol açıyor. Bunun önüne geçmek için 2020 yılında Perakende Yasası esnafımızın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde güncellenmelidir.” ifadelerini kullandı.

 

“Mevcut perakende yasasının esnafa faydası yok”

 

2020 yılında esnaf ve sanatkarların Perakende Yasası’ndaki değişiklik taleplerini açıklayan Özkan, son olarak şunları kaydetti:

“Perakende Yasası’nın uygulanmasında çeşitli aksaklıklar yaşanıyor ve mevcut yasasının esnafımıza faydası yok. Perakende Yasası’nın güncellenerek haksız rekabetin ortadan kalkması için zincir marketlerin açılışı kurala bağlanmalıdır. Yapılacak düzenlemelerle haftada 7 gün açık olan zincir mağazaların Avrupa’da olduğu gibi haftada bir gün kapalı olması sağlanmalıdır. Öte yandan bu işletmeler geç saatlere kadar açık kalarak esnaf ve sanatkârlar açısından kayıplara neden olmaktadır. Dolayısıyla zincir mağazaların çalışma saatleri 10.00 - 20.00 arası ile sınırlandırılmalıdır. Zincir mağazaların kontrolsüz açılışlarının verdiği zararın kaynak israfına da yol açtığı dikkate alınarak bunların şehir merkezlerinde ve mahalle aralarında açılmasına kesinlikle izin verilmemelidir.”


ETİKETLER : Bartın Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım