Trafikte seferberlik ilan edildi, ölümler yüzde 27,1 oranında azaldı

Trafikte alınan tedbirler, yapılan denetimler, yürütülen eğitim ve kampanya faaliyetleri sayesinde, bu yılın 11 ayında meydana gelen kazalarda hayatını kaybeden kişi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 870 kişi azaldı.
Bu haber 2019-12-12 15:40:30 eklenmiş ve 31 kez görüntülenmiştir.

 

 

Erkan Hızoğlu

 

İçişleri Bakanlığı, trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik 2017’de hayata geçirilen Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi ile trafik alanında adeta seferberlik ilan edilerek birçok rutin uygulama değiştirildi ve farklı trafik denetim stratejileri uygulanmaya başlandı.

 

Trafik sorunu, illerde düzenlenen güvenlik toplantılarında gündemin ilk sıralarında yer alırken paydaş kurumların destekleriyle hızlı ve pratik çözümler üretilmeye başlandı.

 

Geçen yılın 1 Ocak - 1 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan 11 aylık döneminde meydana gelen 2 bin 568 ölümlü trafik kazasında olay yerinde 461'i yaya olmak üzere 3 bin 216 kişi yaşamını yitirdi. Trafik güvenliği için alınan ilave yeni önlemler ve değişen strateji sayesinde ölümlü trafik kazası ve ölen kişi sayısı azaldı. Bu yılın 11 ayında meydana gelen 1952 ölümlü trafik kazasında olay yerinde 348'i yaya olmak üzere 2 bin 346 kişi hayatını kaybetti. Son 2 yılın 11 aylık dönemleri kıyaslandığında olay yerinde ölen kişi sayısı 870 kişi azaldı.

 

Ölümlü trafik kazası sayısı yüzde 24, olay yerinde hayatını kaybeden kişi sayısı yüzde 27,1, ölen yaya sayısı ise yüzde 24,5 düştü. 

 

2017'de meydana gelen trafik kazalarında da olay yerinde ve hastanede 7 bin 427 kişi hayatını kaybederken,  geçen yıl ise trafik kazalarında olay yerinde ve hastanede hayatını kaybeden kişi sayısı 6 bin 675 olmuştu.  Geçen yıl bir önceki yıla göre trafik kazalarına bağlı ölümler 752 kişi azaldı.

 

Denetimlere ağırlık verildi

 

“Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” kapsamında bu yıl drift yapmak, makas atma, kırmızı ışık ve hız ihlali, yetkisiz taşıma gibi konulara ilişkin cezai yaptırımlar artırılırken yaya öncelikli trafik anlayışı düzenlemesi de hayata geçirildi. Ayrıca sürücülere, "trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme yükümlülüğü" getirildi. Bu doğrultuda 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilerek sürücülerin ışıksız yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkararak yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla kara yollarındaki yaya geçitlerine “önce yaya” görselleri çizildi. Yaya ve okul geçitlerinde yaya önceliği konusunda farkındalık ve kural bilinci oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen özel denetimlerde 92 bin 921 ihlal tespit edildi. Trafik kazalarına neden olan kural ihlallerinin önlenmesi amacıyla yük taşımacılığı, yolcu taşımacılığı, alkol, motosiklet ve emniyet kemeri kullanımı başlıklarında ülke genelinde veya bölgesel bazda hedef planlı denetimler yapıldı. Bu denetimlerde, 39 milyon 975 bin 319 araç ve sürücüsü denetlendi. Bu denetim sayısında geçen yıla göre yüzde  24,1 artış sağlandı.

Bartın’da da bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı çeşitli zamanlarda denetimler yapıldı.

 

Trafikte uyuşturucu testi yapılan il sayısı arttı

 

Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan sürücülerin tespitine yönelik trafik görevlilerince uyuşturucu denetimleri yapılmaya başlandı. Sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadığının tespiti için test yapılan il sayısı, bu yıl 16'ya çıkarıldı. Okul servis araçlarının karıştığı trafik kazalarını en aza indirmek ve taşımacılık faaliyetinin disiplin altında tutulmasını sağlamak amacıyla her eğitim-öğretim döneminde okul servis araçları ve sürücülerine yönelik denetimler aralıksız devam etti. Yapılan denetimlerde bu yıl bir önceki yıla göre yüzde  33,9 artış sağlanarak 501 bin 849 araç ve sürücüsü kontrol edildi. Tarım ve turizm faaliyetleriyle birlikte trafik yoğunluğunun da arttığı yaz aylarında yaz genelgesi, kış mevsiminde alınacak tedbirlere ilişin de kış genelgesi uygulamaya konuldu. Bayram tatillerinde emniyet ve jandarmanın trafik dışındaki birimlerinden de takviye alınarak yoğun bir çalışma programı uygulandı.

Otobüslerde seyahat güvenliğini sağlamak üzere bayram tatilleri süresince devamlı, diğer zamanlarda ise yapılan planlamalar doğrultusunda sivil denetim personeli görevlendirildi. Şehirlerarası yolcu otobüslerinin, en fazla ölümlü kazaya karıştığı 02.00-08.00 saatleri arasında daha etkin denetlenmesi, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı kazaların önlenmesine yönelik denetimler gerçekleştirildi.

 

Ortalama hız tespiti sayesinde trafik kazaları yüzde  20,3 azaldı

 

Ülke genelinde Karayolları Genel Müdürlüğünce işletilen 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında, HGS/OGS giriş ve çıkış gişeleri arası "hız koridoru" kabul edilerek "Ortalama Hız Tespit Sistemi" faaliyete geçirildi. Hızdan kaynaklı kazaların önlenmesi amacıyla başlatılan bu sistemin aktif olduğu otoyollarda bu yıl bir önceki yıla göre meydana gelen kazalarda yüzde  20,3, ölümlü kazalarda ise yüzde  12 azalma sağlandı. Trafik ekiplerinin görünürlüğünü artırmak ve sürücülerde bir algı oluşturmak amacıyla kazaların yoğun olduğu noktalara maket/model trafik ekip araçları konuldu.

Ülke genelinde polis bölgesinde 380, jandarma bölgesinde 284 olmak üzere 664 maket/model trafik ekip aracı yerleştirildi. Bartın’da da kazaların yoğun olarak yaşandığı bazı noktalara bu kapsamda maketler yerleştirildi.

Bu araçların bulunduğu 3 kilometre yarıçaplı alan içinde 2019'un 8 ayında 2018'in aynı dönemine göre kaza sayısı yüzde  6,8, ölümlü kaza sayısı yüzde  32,2 azaldı.

 

Havadan denetimlerde 111 bin 608 kural ihlali tespit edildi

 

Şehirlerarası karayollarında sağ şeritte veya bankette bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme, şehir içinde makas atma, kırmızı ışık, cep telefonu kullanma, emniyet kemeri kullanmama, yakın takip, duraklamak, park etmek gibi ihlallerin önlenmesi amacıyla helikopterlerle havadan trafik denetimlerine başlandı. 2017'den bu yana helikopterlerle bin 648 saat uçuş yapılarak 11 bin 345 ihlal, dronelarla da 17 bin 202 saat uçuş yapılarak 100 bin 263 ihlal tespit edildi. Kazaların yoğun olarak meydana geldiği Cuma, Cumartesi ve Pazartesi günleri başta olmak üzere tüm günlerin 18.00-20.00 saatleri arasında ekip ve personel sayısı iki kat artırıldı, ekiplerin daha fazla görünür olması sağlandı.

Trafik personelinin görünürlüğün artırılması ve çalışma şartlarına uygun olması amacıyla trafik polis üniformaları yeniden tasarlandı. Trafik birimlerindeki personel sayısının artırılması amacıyla 2018 ve 2019 yıllarında polis okullardan mezun olan 5 bin 800 emniyet personeli, doğrudan trafik birimlerine atandı. Denetimlerdeki etkinliğin artırılmasına katkı sağlaması amacıyla trafik birimlerine son bir yılda 600 yeni motosiklet verildi. Böylece personel ve araç takviyesiyle şehirlerarası yollarda ortalama her 16 kilometreye bir ekip düştü. Seyir halinde cep telefonuyla görüşme, emniyet kemeri takmama, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme, makas atma, yaya güvenliği ihlallerinin tespit edilmesinde tek başına trafik zabıtasının yeterli olmadığı tespit edildi. Bu ihlallerle etkin mücadele edilmesi amacıyla tüm polis ve jandarma kolluk personeline ihlal tespit tutanağı düzenleme görevi verildi.

 

Trafik güvenliğine yönelik kampanyalar hayata geçirildi

 

Karayollarında trafik kazalarının ve buna bağlı ölümlerin azaltılması amacıyla birçok kampanya da hayata geçirildi. Bu kapsamda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla 7 Eylül 2018'de “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kampanyası başlatıldı. Emniyet kemeri kullanımın teşviki, aşırı hız ve araç içerisinde cep telefonu kullanımının önlenmesi amacıyla hayata geçirilen kampanya kapsamında çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğitimler verildi, denetimler yoğunlaştırıldı. "Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük Kampanyası" ile aileler üzerinde çocukların yaptırım etkisi kullanıldı.

Özellikle araç sürücülerinde aşırı hız, emniyet kemeri, direksiyon başında cep telefonu kullanımı hususlarında algılanan yakalanma riski duygusunu artırmak amacıyla emniyet ve jandarma görevlilerinin yanı sıra fahri trafik müfettişleri ve çocuklar trafik denetimlerine katıldı. Kampanya kapsamında, trafik ekiplerince denetimler sırasında durdurulan araçlardaki çocuklara kırmızı düdük, şapka, tişört, görev kartları ve trafik karneleri dağıtılarak farkındalık oluşturulması hedeflendi.

Bu kampanyalar kapsamında Bartın’da da Bartın Valisi Sinan Güner ve İl Emniyet Müdürü’nün katılmış olduğu etkinlikler düzenlenerek trafik kazalarının azaltılması amaçlandı.

 

1 milyon 429 bin 730 yol kullanıcısına yaya güvenliği eğitimi verildi

 

"Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla 6 Şubat'ta başlatılan kampanya kapsamında bugüne kadar 1 milyon 429 bin 730 yol kullanıcısına yaya güvenliği eğitimleri verildi. 25 bin 947 yaya geçidi, 13 bin 736 okul geçidi olmak üzere 39 bin 683 geçitten 10 bin 87’sine önce yaya ikonu uygulandı. Kara yolu trafiğinde vatandaşların ve yol kullanıcılarının, daha bilinçli olmaları ve güvenilir bir trafik ortamında seyahat etmelerini sağlamak amacıyla 2 Ekim 2019'dan itibaren ülke genelinde "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla trafikte yaya önceliği etkinlikleri düzenlendi.

Bartın’da da bu kapsamda çeşitli zamanlarda etkinlikler gerçekleştirilirken Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kentteki tüm okul yollarına ve yeniden düzenlenen yollara yol çizgileri ve yaya geçitleri yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın,  trafiğin yoğun olduğu ve öğrenci geçişlerinin olduğu yerlerde belirlenen yaya geçitleri ile öğrenci ve vatandaşlara kolaylık sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Akın açıklamasında “Belediye olarak mahalle yollarımızda ulaşımda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için çok sayıda çalışma yapıyoruz. Doğal gaz ve benzeri alt yapı çalışmalarının yapıldığı tüm yolları ve kaldırımları en güzel şekilde yeniden düzenledik. Mevcut tüm yollarımızı düzenli olarak bakımdan geçiriyoruz. Bunun yanında yaya geçişlerinin olduğu yerlere, trafiği düzenleyen tabelalar yerleştirdik. Şimdide trafiğe çizgilerle yön verip yaya geçitleri belirleyerek yoğun noktalar ve okul yollarında öğrenciler ve vatandaşlar için ulaşım kolaylığı sağlıyoruz. Tüm geçit ve yol çizgilerimizi gece gündüz belirgin olması için fosforlu beyaz  boyalarla yapıyoruz” dedi.  

 

En çok kaza yapan sürücülere özel eğitim

 

Ülke genelinde en çok kaza yapan araç sürücüleri ile özellikle ticari araç şoförlerine yönelik bu yıl güvenli sürüş kurallarına ilişkin eğitimler düzenlendi. Eğitimlere bugüne kadar yaklaşık 3 bin 57 şoför katıldı.  Okullarda öğrencilerin güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarını sağlamak amacıyla bu bölgelerde görevlendirilecek okul geçit görevlileri de eğitimlere alındı. Eğitimlerde yaklaşık 4 bin okul geçit görevlisi yer aldı. Söz konusu kampanyalar kapsamında yaklaşık 9 milyon kişiye trafik güvenliği verildi. 

 

 

ETİKETLER : Bartın İçişleri Bakanlığı trafik kazaları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım