Aydın: “Türkiye’ye gerçekte kumpas kurulmuştur”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Bartın’da ülke gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’ye kumpas kurulduğunu söyleyen Aydın, 17 yıldır ülkenin iyi idare edilemediği için ekonomide, dış politikada, eğitimde ve sağlıkta duvara tosladığını söyledi.
Bu haber 2019-12-04 16:04:59 eklenmiş ve 28 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

Saadet Partisi (SP) Bartın İl Başkanlığı Aralık Ayı İl Divan Toplantısı, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Teşkilatın yoğun katılımı ile gerçekleşen programa Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Talat Gizli, İl Başkanı Ünal Yurtbay, ilçe ve belde, mahalle ve köy başkanları eksiksiz katıldı.

Bartın’da ülke gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Aydın, ülkemize kumpas kurulduğunu ve 17 yıldır ülkenin iyi idare edilemediği için ekonomide, dış politikada, eğitimde ve sağlıkta duvara tosladığını ifade ederek “Bir türlü ihtiyacımız olan merkeze yoğunlaşamıyoruz. Türkiye ekonomide,  dış politikada, eğitimde ve sağlıkta gelmiş duvara toslamış ve bütün meseleler girift hale getirilmiştir. Türkiye’ye kumpaslar bir yandan balyoz süreciyle, 15 Temmuz malum alçak kalkışmasıyla, öbür tarafta yanlış ekonomik politikalarla, yanlış sağlık politikalarıyla, yanlış eğitim politikalarıyla kurulmuştur.  Birileri buna bilerek, birileride bilmeyerek alet olmuştur. Şimdi Türkiye borcunu dahi ödeyemeyecek duruma gelmiş, neredeyse üç gencimizden birisi işsiz hale getirilmiştir. Ülkenin en fazla vergi veren listesinin en üstünde bankalar; vahşi kapitalizmin, liberal ekonomi anlayışının sömürge vasıtaları, paradan para kazananlar vardır. Bu rakamlar bile Türkiye’ye kumpas kurulduğunun ispatıdır. Türkiye deki bankacılık sistemi insanlar tüketsin diye, harcasın diye, paradan para kazanmak için oluşmuş kuruluşlar. Türkiye’nin bugünkü durumunun iyi olduğunu söyleyenler bu milletin yüzüne baka baka bu kadar hakikati nasıl yanıltarak dile getirebiliyorlar insan anlamakta zorlanıyor. Bu kumpas bugün kurulan bir kumpas değil, bu coğrafyada ayakları üzerinde duran, bu sömürü düzenini ortadan kaldıracak, mazlumlara umut olacak güçlü bir Türkiye olmasını istemeyenler eli ile hazırlanmış bir kumpastır, projedir.” diye konuştu.

 

“Yumuşak lokma haline getirme projesi

 

Türkiye’nin üretimden uzaklaşan bir ülke haline geldiğine dikkati çeken Genel Başkan Yardımcısı Aydın, “Türkiye’yi aç bırakmak, işsiz bırakmak, borca esir etmek,  temel değerlerinden uzaklaştırarak yumuşak lokma haline getirip, bölüp parçalamak bu kumpasın hedefidir. Yönünü batıya ve neoliberal ekonomik anlayışa dönmüş blok şöyle bir Türkiye istiyor; onların ürettikleri ne varsa satın alacak kadar güçlü, onlara hiçbir şey satamayacak kadar zayıf bir Türkiye. Vatandaşımız kafa karışıklığı yaşıyor. Bakıyorsunuz yollar, köprüler,  arabalar, telefonlar... Ülke gelişmiş gibi geliyor. Ama gerçekle yüzleşince cebine, evine, mutfağına girenle, hayalinde olan hayatla, pratik hayata baktığı zaman Türkiye çok zayıf. O yolların sağlarında solların da ekilmedik bir dönüm yerin olmaması icap eder ama biz tarım nüfusunu azalttık. Yolları yaptık ama fabrika yapmadık, hayvancılığı zayıflattık, köylerimizi boşalttık. O güzelim yolların üzerinde giden arabayı 17 yıl geçmiş olmasına rağmen yerli yapamadık. Hava limanlarının sayısını artırdık ama o inen kalkan uçakların hiçbir aletini, hiçbir edevatını,  hiçbir parçasını üretebilir hale gelemedik. Hastaneleri yaptık ama o hastanelerde ki hiçbir cihazı biz yapamaz hale geldik.” dedi.

 

“Dünyada en yüksek faiz ile borçlanan ülkelerden birisiyiz”

 

Devletin iyi idare edilemediği için ekonominin kötü durumda olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:

“Aç bırakacaksın; insanımızın 3 milyondan daha fazla insan açlık sınırının altında, 20 milyondan daha fazlasıda yoksulluk sınırını altında bir hayatı yaşamaya mahkum durumda. İşsiz bırakacaksın; yüzde 14 resmi işsiz var, genç nüfusta yüzde 27 den daha fazla işsizimiz var. 200 den fazla üniversitemiz var ama üniversitelerimiz işsizlik sertifikası vermek üzere kurulmuş üniversiteler. Borca esir edeceksin; Devletin şuanda 2019 yılında ödeyeceği faiz borcu 117 milyar lira, bütçede yatırıma ayırdığı para ise 60 milyar, yani yatırımın iki katı fazlasını faiz ödemesine ayırmışlar. Borçlanarak geldik bu günlere, Türkiye şimdi borcunun ve borcun faizini de borçlanarak ödemekle karşı karşıya kaldı. Türkiye, dünyada en yüksek faizle borçlanan ülkelerden biri haline geldi.  Değerlerinde uzaklaştıracaksın; Kabul edelim ki büyük bir ahlaki yozlaşma içerisindeyiz. Tüm bunlara bakıldığında Ülkemize nasıl bir kumpas kurulduğu anlaşılmaktadır.”

 

“Parti olarak bütün insanlığın huzuru için çalışıyoruz”

 

Özgürlük ve adaletin önemine vurgu yapan Aydın, Saadet Partisi olarak bütün insanlığın huzuru için çalıştıkları söyleyerek “Ülkede herkes neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biliyor. Ama doğruyu yapmanın daha zor olduğunu da biliyor. Ülkede önemli meselelerinden bir tanesi de doğru yatırımdır. Doğru yatırım yapmamız gerekiyor. Bunu yapmak için de gerekli potansiyelimiz var. Ekonomide, sanayide, sanatta her alanda doğru yatırım yapmamız gerekiyor. Doğru üretimi yaptıktan sonra adil dağıtmamız gerekiyor.  Bu konuda gerekli adımları atarsak ülkemiz bu cendereden çıkar. Saadet Partisi olarak bütün insanlığın huzuru için çalışıyoruz. Sabırlıyız. Bu çalışmalar neticesinde ülkemize, muhakkak bu iklim gelecektir.” ifadelerini kullandı

 

ETİKETLER : Bartın Saadet Partisi (SP) Bartın İl Başkanlığı Aralık Ayı İl Divan Toplantısı Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım