Nüfus Müdürlüğü, ALES için yarın açık olacak!

Bartın’da 17 Kasım Pazar günü (yarın) yapılacak olan 2019-ALES/3 sınavı dolayısıyla Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü açık tutulacak. Sınava girecek kişilerin, Kimlik Kartını kaybedenlerin maduriyetlerinin önlenmesi amacıyla Bartın Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü, saat 07.00 ile 10.00 arasında hizmet verecek.
Bu haber 2019-11-16 09:48:21 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/3), 17 Kasım Pazar günü (yarın) yapılacak.        

Sınava girecek olan adaylar için Nüfus Müdürlükleri de yarın mesai yapacak. Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 17 Kasım Pazar günü yapılacak olan 2019-ALES/3 sınavına katılacak adaylardan nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyenler için Bartın Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü 07: 00-10: 00 saatleri arasında açık tutulacak. 

 

Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebilecekler

 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) de konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada adayların,Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı mühürlü ya da barkodlu karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebilecekleri belirtilirken bunun dışında verilen belge ve formların sınava giriş için kabul edilmeyeceğine dikkat çekildi.

 

ÖSYM’den yapılan açıklamada “17 Kasım 2019 tarihinde uygulanacak 2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2019-ALES/3) girecek adaylardan, T.C. Kimlik Kartını kaybeden,  nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için sınav yapılacak merkezlerdeki ekte sunulan İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 17 Kasım 2019 Pazar günü 07.00 ile 10.00 saatleri arasında açık tutulacak ve söz konusu Müdürlüklere başvuran adaylara, müdürlük personeli tarafından fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu ‘Geçici Kimlik Belgesi’ düzenlenecektir. Bu amaçla sınav günü Nüfus Müdürlüğüne başvuran adaylar, Nüfus Müdürlüğü personeli ile birlikte ÖSYM’nin ‘https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2019-ALES/2 başvuru bilgilerine T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişeceklerdir. Nüfus Müdürlüğü personelince adayın bilgilerinin kontrolü yapılarak adaya fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu ‘Geçici Kimlik Belgesi’ düzenlenecektir. Adaylar,Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebileceklerdir. ‘Geçici Kimlik Belgesi’ dışında verilen belge, form gibi sınava giriş için kabul edilmeyecektir. Bu amaçla, Nüfus Müdürlüğüne başvuran adayın, 2019-ALES/2 Sınava Giriş Belgesi ve güncel bir fotoğrafının yanında olması gerekmektedir.” denildi.

 

Adayların fotoğrafı da bulunmalı

 

ÖSYM’den sınava giriş belgesinde yer alan temel kurallar ve özel kimlik belgelerine ilişkin de bir hatırlatma yapıldı.

 

Sınava Giriş Belgesinin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafının da bulunması gerekiyor. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Adaylar, internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulunduracak. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret bulunmaması gerekiyor. Ayrıca adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.

 

Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecek

 

Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri faydalı olacak. Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemli. Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, adayların şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava girecekleri binaya getirmemeleri gerekiyor. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilecek.

 

Mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak!

 

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları gerekiyor.  

 

Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunması gerekirken pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulması gerekiyor.

 

 

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Nüfus Müdürlüğü ALES
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım