Hac kayıtları için geri sayım başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılı hac ön kayıtları ve kura tarihlerini açıkladı. 2020 yılında Hac farizası için kayıt olacak ve kayıt yenileyecek vatandaşlara yönelik ön kayıtlar başlıyor. Başkanlık, 2020 yılı için kayıt yenileyecek ve ilk defa kayıt olacak vatandaşlar için ön kayıt sistemini 11 Kasım 2019'da erişime açacak. Kayıtların tamamlanmasının ardından 2020 yılı için Hac kurası 09 Ocak 2020'de çekilecek.
Bu haber 2019-11-8 09:06:54 eklenmiş ve 38 kez görüntülenmiştir.

 

 


 

 

"2020 hac kayıtları ne zaman?" sorusunun cevabı merak edilirken, konuyla ilgili açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. Diyanet, resmi internet sitesinde  hac kayıt ve kura tarihleri ile ilgili bilgiler verdi. Aynı şekilde Bartın İl Müftülüğü de resmi internet sitesinden konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.  Buna göre, 2020 hac ön kayıtlarını yaptıracak olan vatandaşlar e devlet şifresi ile işlemlerini gerçekleştirecekler. İşte, 2020 hac kayıt ve kura tarihleri...

 

Hac kayıtları ne zaman başlıyor?

 

Diyanet İşleri Başkanlığından, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarını 11 Kasım-13 Aralık'ta yapabileceği bildirildi. Buna göre, hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının, ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, 11 Kasım 2019'da başlayacak.

 

Hac ön kayıtları nasıl yapılır?

 

2020'de ilk defa hacca gitmek üzere müracaat etmek isteyen vatandaşlara ön kayıt imkanı tanınacak. Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınacak.

 

Hac kuraları ne zaman çekilecek?

 

Ön kayıtların ardından, 2020 yılı hac kurası, 9 Ocak 2020'de çekilecek.

 

 

 

Foto altı -

Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl 80 binden fazla Türk vatandaşını Hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara götürüyor.

 

 

HAC KİMLERE FARZDIR?

 

Hem mal, hem de beden ile yapılan bir ibadet olan hac, şu şartları taşıyanlara farzdır;

 

Müslüman olmak.

Akıllı olmak.

Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.

Hür olmak.

Haccın farz olduğunu bilmek. (Bu, Müslüman olmayan ülkelerde Müslümanlığı kabul edenler içindir. İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar için böyle bir şart aranmaz.)

Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.

Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.

Haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

 

 


ETİKETLER : Bartın hac hac başvuruları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım