“Cami inşaatı tamamen halkın yardımlarıyla olacak”

Bartın Merkez Camii ve Külliyesi hakkında açıklamalarda bulunan Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, projenin temelinin 2-3 ay içerisinde atmayı planladıklarını ayrıca projenin tamamen halkın destekleriyle gerçekleştirileceğini bu kapsamda da duyarlı Bartın halkından destek beklediklerini söyledi.
Bu haber 2019-11-05 09:25:32 eklenmiş ve 40 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

 

Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, Bartın İl Müftülüğü’nde bir basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarına Bartın Merkez Camii ve Külliyesi hakkında açıklamalarda bulundu. Müftü Çakar açıklamalarında proje hakkında detaylı bilgiler vererek projenin temelinin 2-3 ay içerisinde atmayı planladıklarını ayrıca projenin tamamen halkın destekleriyle gerçekleştirileceğini bu kapsamda da duyarlı Bartın halkından destek beklediklerini ifade etti.  Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar düzenlediği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi: “İlimiz Merkez İlçe Kemerköprü Mahallesi sınırları içerisinde Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde tapuda 90 ada 3 parselde hazineye kayıtlı 11 bin 80 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ile ilgili olarak; Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisli iken arsa üzerindeki Sanat Okulunun başka bir arsaya yapılacak olması nedeniyle bu arsanın cami yapılmak üzere Hazineden tahsisi talep edilmiş, bu talep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 26 Aralık 2018 tarih ve 4493 Sayılı olurları ile uygun görülerek taşınmaz 27 Aralık 2018 tarihinde Müftülüğümüzce teslim alınmıştır.

 

Söz konusu alan ve civarında Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Tarım İl Müdürlüğü bulunmakta ve Bartın Adliye Sarayı da yapılmakta ayrıca bu alanda alışveriş merkezleri ve konut alanları yoğunlukla bulunmaktadır. Anılan bölgede hiçbir cami bulunmamaktadır. Ayrıca Bartın İmar Planında da bölgede herhangi bir cami alanı mevcut değildir. Artan nüfusun bu bölgede yoğunluk kazandığı, kamu kurumlarının da bu bölgede yer seçtiği görülmektedir. Bartın kent merkezinde merkez cami niteliğinde bulunan Şadırvan Caminin artan nüfusa yeterli olmadığı, cenaze ve Cuma namazlarında yetersiz kaldığı bilindiğinden, bu taşınmaza yapılacak olan cami, merkez cami niteliği taşıyacaktır.

 

“Aynı anda 3 bin 500 kişi ibadet edebilecek”

 

Söz konusu camimizin proje ve plan aşamaları tamamlanmıştır. Cemaat kapasitesi olarak ana bölüm bin 73 metrekare ve bin 650 kişiliktir.  Son cemaat yeri 85 metrekare ve 130 kişiliktir. Mahfil katı 359 metrekare ve 551 kişiliktir. Toplam caminin kapalı alanında 2 bin 461 kişi kapasitelidir. Ama çevresiyle aşağı yukarı 3 bin 500 kişilik cemaat aynı anda ibadet edebilecektir.

 

90 araçlık otoparkı olacak

 

 Camimizin bir bodrum katı olacaktır ve yol seviyesinden sonra cami katı yapılacaktır. Bodrum katında 90 araçlık bir otopark yapılacaktır. 22 adet bayan ve 51 adet bay olmak üzere 73 adet WC ve abdesthane bulunacaktır. Ayrıca burada 311 metrekarelik bir alanda kitap ve kafe alanı oluşturulacaktır. Bunun dışında zemin katta 356 metrekarelik bir alan dükkan yeri olarak planlamış bulunmaktadır. 539 metrekarelik bir alanda müftülük ek hizmet binası olarak tasarlanmıştır.

 

“2 ya da 3 ay içinde temeli atılacak”

 

Sayın Valimizin başkanlığında Diyanet İşleri Başkanımızı ziyaret ettik. Sayın Valimiz kendisini temel atma törenine davet etti. İnşallah bir aksilik olmazsa Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın da teşrifleriyle hazırlıklarımızı tamamladığımız anda 2-3 aylık bir zaman içerisinde temelini atmayı planlıyoruz. Aynı tarihte de şuanda yapımı tamamlanan Merkez Kuran Kursu Külliyemizin de açılışını gerçekleştirmiş olacağız.  Bu noktada vatandaşlarımızdan ilk etapta demir ve hazır beton yardımı talebinde bulunuyoruz ve ilimize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

“3 yılda bitirilmesi hedefleniyor”

 

Nerede cami ya da okul yapılacağı meselesi Belediye Meclisinde alınan bir karardır. Bu konular 1 yıl boyunca tartılmış. En son bu şekilde o alanın değerlendirilmesi uygun görülmüş. Yardımlara da bağlı olarak 1,5 sene içerisinde kaba inşaatını bitirmeyi planlıyoruz. Yardımlar da geldiği takdirde 3 sene içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu tamamen halkımızın desteği ve katkısıyla orantılı bir şeydir.  Bartın’da bu şekilde büyük bir camimiz yok ve inşallah yapıldığında bu anlamda büyük bir ihtiyacı da karşılayacaktır.

 

“Cami inşaatı tamamen halkın yardımlarıyla olacak”

 

Cami inşaatı tamamen halkın yardımlarıyla olacak. Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesi ve merkez vakıf da inşallah yardımlarda bulunacaktır. Ben gereken yardımların da geleceğine inanıyorum. Henüz toplam bir maliyet hesaplaması yapılmadı ama ilk etapta düşülen rakam camimizin toplam 35 milyona mal olacağı şeklinde. Tabi biz ilk etapta demir ve hazır beton yardımı yapılmasını bekliyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Müftülüğü Abdülcelil Çakar Bartın Camii
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım