“Gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacak”

TÜED Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı, “Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir. Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara, eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da, aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır.” dedi.
Bu haber 2019-10-12 15:14:44 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.

 

 

Aydın Geçgen

 

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu Toplantısı, TÜED Narlı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nde gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen toplantıya, TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, TÜED Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı, şube başkanları ve genel merkez yöneticileri katıldı.

 

Toplantıyı değerlendiren TÜED Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı, ülke gündeminin ve emeklilerin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı sonrası kamuoyuna duyurulmak üzere hazırlanan başkanlar kurulu sonuç bildirgesinde; başta intibak sorunu olmak üzere emeklinin çözüm bekleyen sorunlarının sıralandığını söyledi.
 
Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi’ne ilişkin bir değerlendirmede bulunan TÜED Bartın Şube Başkanı Kalaycı, şunları söyledi:

“Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı, geçtiğimiz günlerde TÜED Narlı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nde yapılmıştır. Ülkemizin ve emeklilerimizin gündemindeki sorunlara çözüm bulunması için değerlendirmeler yapılmış ve özellikle de hayat pahalılığının giderek artması karşısında, emeklilerimizin aylıklarının değer kaybettiğine yer verilen Başkanlar Kurulu Sonuç bildirisinde, taleplerimiz de sıralanmıştır.  

TÜİK tarafından açıklanan altı aylık tüfe artışlarıyla emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamlar, emeklileri koruyan bir seçenek olarak görülmediğinden, yetersiz kalan emekli aylıklarına seyyanen zamlar yapılmalıdır. TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı Kanunun 55. maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir.

 

“‘Tek bir aylık hesaplama sistemi’ getirilmeli”

 

2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, ‘emekli aylığı hesaplama karma sistemi’, aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için ‘tek bir aylık hesaplama sistemi’ getirilmelidir. Mevcut sistem, emekli aylıkları arasındaki makası açmaktadır. Özelikle, 2017 yılı ve sonrasında bağlanan emekli aylıkları, bin TL’nin altında kaldığından dolayı, 100 bini aşan emeklilerimizin aylıklarına çözüm getirilmelidir. Bu nedenle, sigortalı çalışılan süre uzadıkça emekli aylıklarını artıran yeni bir hesaplama modeli getirilmelidir. 2019 Şubat itibariyle, ek ödeme dahil aylık ödemesinin bin TL olarak ödenmesi, tam bir çözüm olmadığından, emeklilerimizin harcamaları esas alınarak, insanca yaşamaya yetecek aylıklar ödenmelidir.

 

“Emekli olacakların hakları da korunmuş olacak”

 

Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir. Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara, eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Bu talebimiz yerine getirilmeli ve bundan sonra bağlanacak aylıklara da, aynı kriterler uygulanmalıdır. Bu şekilde, gelecekte emekli olacakların hakları da korunmuş olacaktır.

 

“Emeklilerimiz kesilen katkı paylarından muaf tutulmalı”

 

Emeklilerimiz, harcamalarıyla vergi ödeyen bir kesimdir. Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, yüzde 8-9 oranlarına yükseltilmelidir.

Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır.

 

“TOKİ üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmeli”

 

6 bin 934 evi olmayan emeklilerimizin TOKİ ile uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olması için, emeklilere özel projeler yapılmalı, emeklilere ayrılan yüzde 25 kontenjan yüzde 50’ye yükseltilmelidir. Derneğimizin altın projesi olarak gündeme gelen ve emeklilerimizin konut sahibi olmasını öngören projeler konusunda, TOKİ üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmelidir.

 

“Hakkaniyetli bir artış sistemine endekslenmeli”

 

Emeklilerimize ikramiye ve promosyon ödenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak, günümüzde yetersiz kalan bu ödemelerin artışını öngören bir güncelleme yapılmalı ve bu ödemeler hakkaniyetli bir artış sistemine endekslenmelidir.”

ETİKETLER : Bartın Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu Toplantısı TÜED Bartın Şube Başkanı Ali Kalaycı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım