Barış Pınarı Harekatı’na destek mesajları

Barış Pınarı Harekatı, Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi ile 9 Ekim saat 16.00’da başladı. Türkiye’nin birinci gündem maddesi haline gelen Barış Pınarı Harekatı ile Fırat'ın doğusundaki terör hedefleri vurulmaya başlandı. Barış Pınarı Harekatı’nın başlaması nedeniyle siyasiler, çeşitli dernek ve vakıflar destek paylaşımlarında bulundu.
Bu haber 2019-10-10 16:31:43 eklenmiş ve 45 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı 3. gününe girdi. Operasyon başladığı andan itibaren dünya yakından takip ediyor.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği harekat dünyanın en önemli gündem maddesi haline geldi. Operasyonu Macaristan, İspanya, Katar, ve KKTC desteklerken; ABD ve İran dahil birçok ülke harekata destek vermedi.

 

Harekata destek veren ülkeler 

 

Macaristan: Salı günü hazırlanan ve AB üyesi 27 ülke tarafından imzalanan metne Macaristan hiçbir gerekçe göstermeden imza atmadı. Salı günü hazırlanan ve çarşamba günü AB üyesi 28 ülkenin imzası ile yayınlanması planlanan bildiri Macaristan'ın veto etmesi nedeni ile gecikti. Macaristan vetosuna gerekçe olarak "ülkeler sınırlarını savunabilir" dedi.

İspanya: İspanya NATO Delagasyonu, 7 Ekim'de operasyon hakkında yaptığı paylaşımda "Türkiye'ye destek, ittifakın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

Katar: Katar lideri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, operasyonun başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde desteklerini iletti.

KKTC: KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada, "Anavatan Türkiye'nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye'de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği 'Barış Pınarı' askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye'mizin yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.

 

Harekata destek vermeyen ülkeler 

 

Fırat'ın doğusunda YPG'ye karşı başlatılan harekat birçok ülkeyi rahatsız etti. Trump'ın kafa karıştıran mesajlar ile birlikte ABD operasyona destek vermiyor. Avrupa Birliği'nden operasyonu durdurun çağrısı geldi.

Suudi Arabistan, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Mısır, Kanada, Danimarka, İran, Finlandiya harekata destek vermediklerini açıkladı.

Rusya, Barış Pınarı Harekatı'nda taraf olmayacağını açıkladı. Rus senatör Vladimir Cabarov, Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını, Rus ordusunun Suriye'deki başka bir amaç için bulunduğunu söyledi.

 

İşte harekatın başlangıcından bu yana yaşananlar

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. İşte harekatın başlangıcından bu yana yaşananlar:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Harekatın başladığını duyurdu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim Perşembe günü saat 16.00’da Barış Pınarı Harekatı’nın başlatıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında; “Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” ifadelerini kullandı.

Aynı saatlerde Milli Savunma Bakanlığından da bir açıklama geldi. Bakanlık açıklamasında harekatın başladığı şu ifadelerle duyuruldu:

“Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır.”

 

Uluslararası basın son dakika olarak duyurdu

 

Operasyon başladıktan 20 dakika sonra, dünya medyasının yakından takip ettiği harekatın başlangıcı, uluslararası medya tarafından son dakika olarak duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığınca, ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildiği açıklandı.

 

Olası kara propagandasına karşı açıklama yapıldı

 

Milli Savunma Bakanlığı, harekat ile ilgili olası kara propaganda oluşmaması için saat 18.30’da açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada “Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

YPG/PKK hedefleri vuruldu

 

Operasyon başladıktan 3 saat sonra; Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK hedeflerini vurdu. Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı.

Ayrıca, TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad'da örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alarak yerle bir etti.

 

Trump, açıklamada bulundu

 

9 Ekim saat 20.00’da ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerini yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump, Türkiye'nin sivilleri koruyacağına dair verdiği teminata vurgu yaptı.

 

6 saat sonra kara harekatı başladı

 

Harekatın başlamasından sadece 6 saat sonra kara harekatı başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı." açıklaması yapıldı. Kara harekatının başlamasıyla birlikte Mehmetçik, Tel Abyad ve Resulayn'a 4 koldan giriş yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin yıllardır savaştığı terör örgütü PKK ile ABD'nin Obama döneminde anlaşmasını büyük bir hata olarak nitelendirdi. ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada, "Türkiye’de milyonlarca Suriyeli var ve Erdoğan onların ülkelerine geri dönmelerini istiyor." dedi.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefin ateş altına alındığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, havanın aydınlanmasıyla birlikte harekat kapsamında terör hedeflerini Obüs ve tanklarla yeniden ateş altına aldı. Hedefler vurulmaya devam ediyor.

 

Destek mesajları yayınladılar

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından siyasiler, ünlü isimler, çeşitli dernek ve vakıflar  destek mesajları yayınladı.

Bartın Valisi Sinan Güner, “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz tarafından Suriye Milli Ordu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı ‘Barış Pınarı Harekâtı” başlatıldı. Allah ordumuzu daim ve muzaffer eylesin.” dedi.

Barış Pınarı Harekatı’nın amaçlarını açıklayan bir görseli de paylaşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, mesajında “Sınır güvenliğimizi sağlamak, Bölgedeki terör unsurlarını temizlemek ve Suriyeli kardeşlerimiz için yeniden güvenli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda kahraman askerlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.” ifadelerine yer verdi.

Paylaşımında Türk Bayrağı görseline de yer veren Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Türk Ordusu, bekasını tehdit eden bölücü örgütleri saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Barış Pınarı Harekatı’nda yüce mevlam ordumuzun yardımcısı olsun. Dualarımız ve desteğimiz Mehmetçiğimize. Zaferimiz muhkem ve mutlak olsun.” ifadelerini kullandı.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Bartın Üniversitesi olarak terör odaklarını etkisiz hale getirmek ve kardeş bölge halkını gördükleri zulümden kurtarmak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda ordumuzun ve devletimizin yanındayız. Allah ordumuzun yar ve yardımcıları olsun.” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, “Ya Rabbi!Ordumuzu karada, havada, denizde her zaman ve her yerde muzaffer eyle. Ya öleceğiz, ya olacağız!” ifadelerini kullandı.

Bartın TSO Başkanı Halil Balık da mesajında “Ülke sınırlarımızın güneyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun önlenmesi ve bölgede barış ve huzur ortamının oluşturulmasına yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensubu Mehmetçiklerimizi Allah muzaffer eylesin. Dualarımız ve kalbimiz kahraman Mehmetçiklerimizle birlikte.” ifadelerine yer verdi. 

ETİKETLER : Bartın Barış Pınarı Harekatı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
BARTIN PUSULA GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Bartın Web Tasarım