“93 bin projeye yaklaşık 95 milyar liralık fon”

Avrupa Birliği (AB) destekli kırsal kalkınma programı IPARD-3 ile 7 yıl boyunca toplam 785 milyon euro hibe verilecek. Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı, desteğin Bartın başta olmak üzere 81 ile yayılacağını söyledi. IPARD-III 81 İlde Programı'na katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu projeler kapsamında son 22 yılda, 93 bin projeye yaklaşık 95 milyar liralık fon sağlamış olduk. Ayrıca üreticilerimizin, modern tarım aletleri ve sulama sistemleriyle tanışması için önemli hibe destekler sağladık.” dedi.
Bu haber 2024-05-27 10:02:22 eklenmiş ve 1957 kez görüntülenmiştir.

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adana'nın Sarıçam ilçesindeki bir çiftlikte düzenlenen Bartın dahil olmak üzere tüm illerde uygulanan “IPARD-III 81 İlde Programı”na katıldı.

 

 

Bakan Yumaklı, burada yaptığı konuşmada, kırsalda yaşayanların yaşam ve çalışma koşullarının yükseltilmesini amaçladıklarını bildirdi.

 

 

IPARD, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı, Uzaman Eller ve Genç Çiftçi gibi projeler kapsamında kırsala önemli destekler sağladıklarına işaret eden Bakan Yumaklı, “Bu projeler kapsamında son 22 yılda, 93 bin projeye yaklaşık 95 milyar liralık fon sağlamış olduk. Ayrıca üreticilerimizin, modern tarım aletleri ve sulama sistemleriyle tanışması için önemli hibe destekler sağladık.” diye konuştu.

 

 

Bakan Yumaklı, teknolojik ve yenilikçi değişimlerin önemli yer tuttuğunu belirtti

 

 

Kırsal kalkınma yatırımları içerisinde IPARD desteklerinin önemli bir yeri olduğunun altını çizen Bakan Yumaklı, bu desteklerle, teknolojik ve yenilikçi değişimlerin önemli yer tuttuğunu belirtti.

 

 

Verilen IPARD destekleri kapsamında bugüne kadar 25 bin 434 projeye, reel rakamlarla toplam 45,3 milyar lira hibe desteği verdiklerini anımsatan Bakan Yumaklı, bu hibeler sayesinde ülkenin tarım ve gıda sektörlerine 93 milyar lira tutarında yatırım kazandırıldığını söyledi.

 

 

Bakan Yumaklı, söz konusu yatırımlarla 102 bin istihdam sağlanmasına katkıda bulunduklarına, IPARD ile ayrıca üretilen ürünlerin yerinde pazarlanmasını da desteklediklerine dikkati çekti.

 

 

30,3 milyar lira ödeme…

 

 

IPARD’ın önemli özelliklerinden birisinin de desteklemelerde kadınlara, gençlere ve üretici örgütlerine pozitif ayrımcılık yapılması olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, bu gruplara sağlanan avantajlar sayesinde bugüne kadar, 13 bin 575 genç yatırımcıya toplam 30,3 milyar lira ödeme yapıldığını ve bu hibelerle 62,7 milyar liralık yatırımın hayata geçirildiğini söyledi.

 

 

Bakan Yumaklı, 6 bin 333 kadın yatırımcı projesine toplam 13,5 milyar lira hibe desteği sağlandığının bilgisini de verdi.

 

 

“Bizler hemen onun yanında olacağız”

 

 

IPARD-III programının 66 milyon avro bütçeli 1. başvuru çağrı ilanına martta çıkıldığını anımsatan Bakan Yumaklı, şöyle konuştu:

 

 

“IPARD-III programının 1. başvuru çağrı ilanı kapsamında ülke genelinde toplam 1079 proje başvurusu yapıldı. IPARD-III'ten destek alacak yeni illerimiz arasında Adana, en çok proje başvurusu yapılan 4. ilimiz. Tarım ve gıda sektörüne yatırım yapmak isteyen kimler varsa bizler hemen onun yanında olacağız.”

 

 

Konuşmalarının ardından katılımcılar tesisi gezdi.​ (Haber Merkezi)

 

ETİKETLER : Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR