Akyol, tüm emeklileri davet etti!

Emeklilerin hakları ile ilgili bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, “Bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler.” dedi.
Bu haber 2024-05-24 14:44:58 eklenmiş ve 1067 kez görüntülenmiştir.

 

“Milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler”

 

 

Kübra Nur AK

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol, 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan büyük emekli mitingi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

 

 

“Çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız”

 

 

CHP Bartın İl Başkanlığı’nda yaptığı basın açıklamasında emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara da dikkat çeken Akyol, hükümeti de eleştirerek şunları söyledi:

 

 

“Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız.

 

 

“‘Bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız”

 

 

Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşama mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız.

 

 

5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.

 

 

‘Açım, aç’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız.

 

 

Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.

 

 

Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.

 

 

“Milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler”

 

 

Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.

 

 

En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler.

 

 

“Milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!”

 

 

Oysa İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin ‘yüzyılına’ bir bakalım.

 

 

Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise bin 552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro.

 

 

Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor.

 

 

Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor.

 

 

Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir!

 

 

“Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”

 

 

Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız.

 

 

‘Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz.

 

 

Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

 

 

Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz.”

 

 

CHP İl Başkanı Akyol, sözlerinin sonunda “Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.” diyerek Bartın’daki emeklilere Ankara’daki mitinge çağırdı. 

ETİKETLER : CHP Bartın İl Başkanı İsmail Cem Akyol
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›