“Orman Benim” kampanyasında 313 ton atık toplandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Orman Benim kampanyasında Bartın dahil olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 313 ton çöp orman alanından çıkartılarak geri dönüşüme gönderildi . Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu gerçekleştirdiğimiz kampanyamız bir ilk ama son değil. Başta gençlerimiz olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Bu haber 2024-05-09 09:35:51 eklenmiş ve 1922 kez görüntülenmiştir.

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orman Benim” kampanyasında Bartın dahil Türkiye genelinde 313 ton çöp orman alanlarından toplanıp geri dönüşüme gönderdi. 

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından Muğla'da başlangıcı verilen kampanya Bartın başta olmak üzere Türkiye’nin her ilinden yoğun ilgi gördü.

 

Hava muhalefeti nedeniyle sadece 4 ilde gerçekleşemeyen kampanyaya başta gençler olmak üzere 7’den 77’ye herkes katıldı.

 

Kimi çocuğuyla geldi kimi torunuyla

 

Yurt genelinde “Orman Benim" diyen binlerce insan valilikler ve orman bölge müdürlükleri tarafından önceden belirlenen adreslerde buluştu. Etkinliğe kimi 3 yaşında çocuğuyla gelirken kimi de torunuyla beraber katıldı. 

 

Özellikle orman içinde yer alan yollarda gerçekleşen çöp toplama işleminde Orman Genel Müdürlüğü ekipleri de örtü altı temizliği yaptı.

 

Kaman Köyü’nde yol kenarındaki çöpler toplandı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Orman Benim” projesi kapsamında ormanların korunması, yangınlara karşı tedbirli olunması ve çevre bilincinin oluşturulması amacıyla Bartın’da da Kaman Köyü’nde etkinlik gerçekleştirildi.

 

Gerçekleştirilen etkinliğe Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, öğrenciler, il protokolü, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

 

313 ton çöp toplandı

 

Bakan Yumaklı, kampanyanın toplumun her kesiminden yoğun ilgi gördüğünü söyledi. 

 

Bakanlık olarak orman yangılarına her sezon öncesi olduğu gibi hazırlıklı girdiklerini aktaran Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü'nün ülke genelinde teyakkuz halinde olduğunu aktardı. 

 

“Ormanlar hepimizin”

 

Yangınları 3 safha olarak değerlendirdiklerini belirten Yumaklı, “Bu kampanyamız bizim en çok önemsediğimiz yangın öncesi safhaya giriyor. Bizim en büyük amacımız yangınları kısa sürede söndürmek değil başlamamasını sağlamak.” diye konuştu. 

Kampanyaya on binlerce vatandaşın katıldığını vurgulayan Bakan Yumaklı, “Kampanyamızda yaklaşık 313 ton çöp toplandı. Bu çöpler de geri dönüşüme gönderildi.” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle orman yangınları riski daha da arttığına işaret eden Yumaklı, “Ülkemizde çıkan orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı. Yani orman yangınlarına engel olmak elimizde. Vatandaşlarımızdan bir kez daha istirham ediyorum. Ormanlar hepimizin.” diye konuştu.

Kampanyaya özellikle gençlerin ilgisinin sevindirici olduğuna değinen Yumaklı, “Bu gerçekleştirdiğimiz kampanyamız bir ilk ama son değil. Başta gençlerimiz olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

ETİKETLER : Bartın Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Benim
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›