Bartın’da 1 Mayıs böyle kutlandı

Bartın’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde binlerce işçi ve emekçi sokaklara döküldü. Binlerce emekçi, Kemer Meydanı’ndan Kapalı Pazaryeri’ne kadar yürürken çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyerek taleplerini bir kez daha dile getirdi. Bartın’ın sorunlarına dikkat çekilen yürüyüşte Bartın gündeminde uzun süredir çok tartışılan Bartın Irmağı Islah Projesi de “Irmak projesi durdurulsun duvar yıkılsın”, “Bartın yeşil kalsın”, “Bartın demek ırmak demek” dövizleriyle protesto edildi.
Bu haber 2024-05-02 17:29:48 eklenmiş ve 13303 kez görüntülenmiştir.

 

Irmak ıslah projesi kutlamalara damga vurdu!

 

 

Nilay Meryem ÇÖMLEK-Kübra Nur AK

 

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da meydanlarda kutlandı.

 

 

Çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen binlerce işçi ve emekçi, bir kez daha taleplerini dile getirerek meydanlardan hükümete seslendi.

 

 

Bartın’da Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS), TEKSİF, Eğitim-Sen, Sol Parti, Yol İş Sendikası, Belediye İşçi Sendikası, Türkiye Sakatlar Derneği Bartın Şubesi, Kamu Emekçileri Konfederasyonu Bartın Şubesi, Büro Emekçileri Sendikası Bartın Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası Bartın Şubesi, Enerji ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Amasra Temsilciliği, CHP Bartın İl Örgütleri, Tarım Ormancılık Hizmet Kolu Emekçileri Sendikası Bartın Temsilciliği ve Türkiye İşçi Partisi üyeleri, 1 Mayıs için Kemer Meydanında bir araya geldi.

 

 

Polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri ve üst aramasıyla katılımcılar alana alındı. Kortej düzeni oluşturulan yürüyüş için grupların en önünde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve madenciler yer aldı.

 

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün kutlandığı Bartın’da madenciler ile birçok katılımcı çocukları ve aileleriyle birlikte sloganlar atarak yürüdü. Emekliler de pankart ve dövizlerle yürüyüşte yer aldı.

 

 

Kentin sorunlarına dikkat çekilen yürüyüşe Bartın gündeminde uzun süredir çok tartışılan Bartın Irmağı Islah Projesi de damga vurdu. “Irmak projesi durdurulsun duvar yıkılsın”,  “Bartın yeşil kalsın”, “Bartın demek ırmak demek”, “Ne bizi, ne seli camlı köşkle durduramazsınız”, “Bartın’ın fidanlığına, ırmağına, toprağına dokunma”, “Endüstri Meslek Lisesi, fidanlık, ırmak Bartın’ı rahat bırak” yazılı dövizlerle beton duvarlar üzerine cam bariyerlerin monte edildiği proje protesto edildi.

 

 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş, Kemer Meydanı’ndan başlarken Şadırvan Caddesi, Hükümet Caddesi, Hamam Sokağı ve Davut Fırıncıoğlu Caddesi istikametinde devam ederek Kapalı Pazaryerinde son buldu.

 

 

Tüm grupların alan girmesiyle saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Sonrasında ise basın açıklamaları yapıldı.

 

 

İpçi: “Her krizin faturası bizlere kesiliyor”

 

 

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı İsmet İpçi, burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

 

 

“Dünyada ve ülkemizde kapitalist barbarlığın yarattığı yıkımın faturası her geçen gün büyüyor. Her baktığı yerde doların yeşilini, petrolün siyahını gören kapitalist barbarlık çarklarını milyonlarca işçiyi, emekçiyi her gün daha fazla sömürerek döndürmeye devam ediyor. Savaş ve çatışmalarla, nükleer santrallerle, siyanürlü maden aramalarıyla atmosfere, toprağa saldığı zehirli gazlarla, atıklarla doğamızı mahvediyor.

 

 

İster mavi yakalı olalım ister beyaz yakalı. İster asgari ücretli olalım ister emekli, İster küçük esnaf olalım ister çiftçi. İster atık kâğıt işçisi olalım ister en temel hakkı olan barınma hakkı yok sayılan, ‘yurtsuz’ bırakılan üniversite öğrencisi. Hiç fark etmiyor. Her krizin faturası bizlere kesiliyor. Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyona dayandı. Çalışma çağında olan her dört kişiden biri işsiz. Her üç kadından biri işsiz. Her 3 çalışandan biri kayıt dışı çalıştırılıyor. Çocuklarımızın geleceği MESEM ve CEDES projeleri ile karartılıyor. Bu ülkede her beş çocuktan biri daha hayatının ilkbaharında işçi olarak çalışıyor. Çalışma yaşamı güvencesiz onlarca istihdam türü ile parça parça ediliyor. Geçtiğimiz genel seçim öncesi söz vermelerine rağmen kaldırılmayan mülakat sistemi ile torpilin kapısı sonuna kadar açılıyor, liyakat yok sayılıyor. Her gün ortalama beş canımız işçi cinayetleri ile aramızdan koparılıyor. Maliyet gerekçesi ile alınmayan önlemler ve yapılmayan denetimler nedeni ile ülkemizin işçi cinayetlerinde Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü olma tablosu değişmiyor. Sendikal hak ve özgürlüklerimiz, toplu sözleşme ve grev hakkımız bir yana en temel insan haklarımız bile ayaklar altına alınıyor.

 

 

“Gelir adaletsizliği uçurumu gittikçe büyüyor”

 

 

Yoksulluk, emeklilikte sefalet dayatıyorlar. Ülkemiz ‘Asgari Ücretliler Ülkesi’ne dönüştürüldü. Emeğin milli gelirden aldığı pay son 20 yılın en düşük noktasına indi. Açlık sınırı 24 bin TL'yi yoksulluk sınırı 65 bin TL'yi aştı. Buna karşın her iki emekliden biri 10 bin TL aylıkla, 10 milyon asgari ücretli 17 bin TL ile yaşam savaşı veriyor. Ortalama kamu emekçisi maaşı yoksulluk sınırının yarısına bile ulaşmıyor. Gelir adaletsizliği uçurumu gittikçe büyüyor. Toplumun en zengin yüzde 1’i toplam servetin yüzde 40’ını elinde tutuyor. Yüzde 99’u olarak bizler ise geriye kalan yüzde 60'ı paylaşıyoruz. Bizler hakkımızı aramayalım, birlik olmayalım diye her yolu mubah görüyorlar.

 

 

“Bizi düşmanlaştırmaya çalışıyorlar”

 

 

İnancımızdan dilimize, siyasi düşüncemizden cinsiyetimize her alanda ayrımcılığı kışkırtıyor. Bizi karşı karşıya getirmeye, bölmeye hatta düşmanlaştırmaya çalışıyorlar. Bugün karşımızdaki tabloda bir tarafta karın tokluğuna çalışan milyonlar var. Diğer tarafta faizden, ranttan, hazine garantili ihalelerden semirenler. Bir tarafta her dördünden biri yatağa aç giren, bir öğün yemekleri tasarruf diye kesilen çocuklarımız var. Diğer tarafta yurt dışında yat kulübünde yediği istakoz yemeğini sosyal medya hesabından paylaşanlar, Meclis bahçesinde kebap partisi verenler.

 

 

“Bu düzene artık yeter diyoruz”

 

 

Ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü, haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı, Her seferinde bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil. Bu düzene artık yeter diyoruz. Bizler; kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı haksızlığa uğramadığı, düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin cezalandırılmadığı, kadınlara yönelik cinayet, şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı,  İstanbul Sözleşmesinin feshinin iptal edildiği, 190 sayılı sözleşmesinin imzalandığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu bir ülke istiyoruz. Dostlar; bunun yolu hep birlikte mücadele etmekten geçiyor. Bozuk düzenin çarkları ile ezilen milyonlar olarak en son 31 Mart seçimlerine ‘bizi yok sayamazsınız, biz buradayız’ diyerek damgamızı vurduk. Bilimden yana, aydınlık bir gelecek için umut yine bizleriz. Yeter ki gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke için omuz omuza verelim.”

 

 

Gülüç: “Daha adil bir dünya için mücadele etmeliyiz”

 

 

Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Rimaks Temsilcisi Kazım Gülüç de alanda yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

 

 

“Bugün, isçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayısı coşkuyla kutluyoruz. Tarihin her döneminde olduğu gibi, bugün de dünyanın dört bir yanında milyonlarca işçi, emekçi ve ezilenler, hakları için bir araya geliyorlar. Bugün, sadece bir tatil günü değil, aynı zamanda emeklerin mücadele günüdür. Kapitalist sistem, her geçen gün daha da fazla sömürü ve adaletsizlik üretiyor. Bizler bu adaletsizliğe karşı birlik olmalı, haklarımızı savunmalı ve daha adil bir dünya için mücadele etmeliyiz.

 

 

“Birlik olduğumuz sürece güçlüyüz”

 

 

İşçi sınıfı her türlü zorluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bizler emeğimizin değerini bilmeli ve hak ettiğimiz yaşam koşullarını talep etmeliyiz. Sağlıklı bir iş ortamı, insanca yaşam koşulları, adil ücretler ve sosyal haklar için mücadele etmek en temel hakkımızdır. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi sesimizi duyurmak ve taleplerimizi haykırmaktır. Birlik olduğumuz sürece güçlüyüz. Hiçbir güç, bizlerin birlik ve dayanışma ruhunu kıramaz buna asla izin vermeyeceğiz.

 

 

“Mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz”

 

 

Bugün ülkemizin içinde bulunduğu, artan hayat pahalılığı yüksek enflasyon nedeniyle emekçiler olarak alım gücümüz her geçen gün ermektedir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi vergi sistemimizdeki adaletsizlikte aynı şekilde devam etmektedir. Vergide Adalet talebimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Bu ve buna benzer birçok sorunun çözülmesi için sendikal örgütlenmenin önemini buradan hatırlatıyor, işkolumuzdaki emekliler başta olmak üzere henüz örgütlü bir güçle tanışmamış tüm emekçileri Anayasal haklarını kullanmaya davet ediyoruz. Sevgili Arkadaşlar 1 Mayıs bizim için sadece bir gün değil, mücadele ve direnişin semboldür. Bu vesile ile bir kez daha işçi sınıfının birlik ve dayanışma gününü kutluyor. Hep birlikte daha adil bir dünya için mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.”

 

 

Çınar: “Dayanılması güç geçim sıkıntısına sokmuştur”

 

 

Dünyanın en zor mesleğini yapan madenciler de hem Bartın’da hem de Bartın’daki 1 Mayıs kutlamalarında meydanlardaydı. Madencilerin sesi olan Genel Maden İşçileri Sendikasının (GMİS) Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar, Amasra maden şehitlerini anarak şöyle konuştu:

 

 

“1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günümüzü, İşçi ve Emekçi Bayramınızı kutluyorum. 1 Mayıs şehitlerimizi, ülkemizin bağımsızlığı için hayatını veren tüm şehitlerimizi, maden şehitlerimizi ve iş kazalarında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. 1 Mayıs, işçilerin ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Bugün, ülkemizin dört bir yanında omuz omuza vererek sesimizi yükseltiyoruz. Bartın'dan, Bursa'daki TÜRK-İŞ Mitinginde buluşan emekçi kardeşlerimiz başta olmak üzere, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında meydanlarda buluşan kardeşlerimizi selamlıyoruz; Dünya işçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramını coşkuyla kutlayan tüm dostlarımıza buradan, Bartın'dan dayanışma duygularımızı gönderiyoruz.

 

 

1 Mayıs emeğin, alın terinin, barışın, demokrasinin ve güvenli bir gelecek için dayanışmanın, yardımlaşmanın günüdür. Bugün biz emekçilerin günün şartlarına uygun seviyede eşit ve adil ücret uygulanmasını, vergide adaletin sağlanmasını, özgürce örgütlenmemize imkan verilmesini, tüm haklarımızın korunup geliştirilmesini, gelişen üretim teknolojilerine uyum sağlayacak işçi eğitimlerinin yapılmasını, İş sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği şartlara uygun çalışma ortamlarının sağlanmasını, birlik, beraberlik ve dayanışma içinde kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğimizi meydanlarda haykıracağımız gündür.

 

 

Ülkemizin ekonomide yaşadığı sıkıntıya bağlı olarak yüksek oranda devam eden enflasyonla mücadele ile sağlanan ücret artışlarına rağmen, ücretlerin reel değerini düşürmesi işçimizi, emeklimizi dayanılması güç geçim sıkıntısına sokmuştur. Adil olmayan vergi sistemimize bağlı olarak ücretlerden yüksek oranda vergi kesilmesi ile işçi Ocak ayında aldığı ücreti yılın yarısından itibaren alamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çoğu haklarından mahrum olarak taşeron işçilerin çalıştırılmaya devam edilmesi önemli bir sorun olarak gündemdedir. Geçmiş yıllardan beri devam eden işsizlik yapısal sorun haline gelmiştir.

 

 

“Krizin sorumlusu biz değiliz”

 

 

Krizin, hayat pahalılığının sorumlusu biz değiliz, bedelini biz ödemeyeceğiz. Sorunların çözümü; işçinin, emekçinin, emeklinin geçim sıkıntısını daha da artırmak değildir. Krizin çözümü, üretmek, üretim ekonomisini savunmak, yerli kaynaklarımızı değerlendirmektir.

 

 

Bizler işimize, ekmeğimize, işyerimize sahip çıkmanın, halkımızın ve Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmak olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alındığı çalışma şartlarında üretmek, ülkemize ve milletimize daha çok katkı vermek istiyoruz.

 

 

Bugün Emek ve Dayanışma Günümüzde tüm sorunlarımızı bir kez daha haykırıyor, kamuoyu ile iktidar ve muhalefet partileriyle paylaşıyor, sorunlarımıza kısa sürede çözüm getirilmesini talep ediyoruz. Değerli arkadaşlarım, gece-gündüz, kış - yaz, soğuk - sıcak, yağmur - kar demeden çalışarak üreten biz işçiler, emeğimizin karşılığı olan ve geçim sıkıntısı çekmeden, aile bireylerimizle birlikte çağdaş düzeyde yaşayacak ücret istiyoruz. Asgari ücretin yoksulluk sınırının üstünde belirlenmesini istiyoruz.

 

 

“Ölümlü iş kazanlarının sonlanmasını istiyoruz”

 

 

Emekli aylığı alt sınırının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini istiyoruz. Gelir vergisinde adaletin sağlanmasını, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz. Yapılacak yasal düzenlemelerle örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Ülkemiz şartlarına uygun projelerin uygulanarak, etkin denetimin yapılarak kayıt dışı istihdamın önlenmesini istiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan taşeron işçilerinin, ilgili kurumların kadrolarına geçirilmelerini ve kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi çalıştırılmasına son verilmesini istiyoruz. İşyerlerinin düzenli ve etkin denetimlerinin yapılarak mevzuatın ve teknolojinin gerektirdiği önlemlerin alınmasını ve ölümlü iş kazanlarının sonlanmasını istiyoruz. Başta sanayi olmak üzere istihdam imkanı sağlayacak yatırımların teşvik edilerek beyin göçünün önlenmesini ve işsizlik oranının kabul edilir bir düzeye çekilmesini istiyoruz.

 

 

“Yaşasın TÜRK-İŞ, Yaşasın 1 Mayıs”

 

 

Çocukların her türlü şiddetten korunmasını ve ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerinin önlenmesini, faillerine caydırıcı ağır cezaların verilmesini ve bu tür eylemlerin son bulmasını istiyoruz. Çocukların çalıştırılmasındaki en büyük nedenlerden biri yoksulluk ve eğitimsizliktir. Erken yaşta çalışmaya başlayan çocukların, kendi yaşıtları ile oynayıp, eğlenip, güven içinde öğrenimlerini sürdürmelerini istiyoruz. Biz, Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Yurtta barış, dünyada barış’ istiyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında kutladığımız Emek ve Dayanışma Günümüzde, haykırdığımız sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasını bekliyor, tüm emekçilerimizin dayanışma gününü kutluyoruz. Yaşasın TÜRK-İŞ, Yaşasın 1 Mayıs.”

 

 

Konuşmaların ardından ise işçiler olaysız bir şekilde 1 Mayıs kutlamalarına son verdi.

 

 

ETİKETLER : 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Bartın
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 ›